Ціна земель сільгосппризначення після відкриття ринку може збільшиться втричі. Якщо зараз гектар ріллі оцінюють — $ 1,5 тисячі, то після відкриття ринку вона зросте до $ 3,5 тисячі.

Таку думку висловив консультант Світового банку Денис Нізалов, пише AgroPortal.ua.




— З відкриттям ринку очікується досить швидке зростання ціни на землю. Якщо зараз ціна за гектар на тіньовому ринку — $ 1,5 тис. То після відкриття ринку ціна може протягом трьох років вирости до $ 3,5 тис. І більше. В таких умовах всі, хто має вільні гроші, хотіли б вкладати в швидко зростаючі активи, щоб продати на піку ціни. Це один з об’єктивних ризиків, який пов’язаний з відкриттям ринку, — зазначив він.

У той же час, за словами Нізалова, саме тому зараз обговорюються умови обігу землі, що відкриття ринку землі не може проходити абсолютно без будь-яких обмежень.

— Звичайно, що для розвинених ринків, чим менше обмежень, тим краще. Але для ринку, який тільки відкривається, треба враховувати особливості перехідного періоду, необхідні додаткові запобіжники, оскільки у нас в країні є неоднаковий доступ до фінансів і накопичена за роки мораторію зайва пропозиція землі. Але чим більше ми відкладаємо з відкриттям ринку, тим більше ситуація погіршується. Наприклад, політики, або корумповані чиновники матимуть більше вільних грошей для скупки землі, ніж фермери. І для того, щоб не було спекулятивної скупки землі на старті реформи і потрібні запобіжники. Це і обмеження максимальної кількості землі в одних руках і встановлення мінімальної ціни і встановлення податку на перепродаж, —  зазначив представник Світового банку.


За його словами, обмеження необхідні, щоб вигоди від відкриття ринку були більш-менш однаково розподілені між власниками і сільгоспвиробниками, щоб вигідно було купувати землю саме для використання в сільськогосподарському виробництві.

— Бо якщо відкрити ринок без запобіжників, то всі переваги від зняття мораторію отримають не фермери, а люди, які мають доступ до фінансових ресурсів, —  зазначив він.