Досить часто фермери нарікають на погіршення якості обприскування під час зміни швидкості руху обприскувача. Так виникає одвічна проблема вибору – чи швидкість проходу, чи якість виконання обприскування.  Утім, як засвідчує досвід компанії ІМК та низки інших агровиробників – компромісний варіант усе ж є. Система оптимального диференційованого обприскування OSS+ від Tecnoma дає змогу розумно керувати обприскуванням, незалежно від швидкості машини, маневрів і розворотів та зміни тиску в системі, та отримувати максимальний ефект від кожної краплі препарату на полі.

Сучасна агроіндустрія пропонує безліч технічних та інформаційних систем, які мають на меті оптимізувати й покращити ефективність агросфери через максимальну точність. Саме тому у компанії ІМК постійно випробовують та задіюють у виробничному процесі нові рішення, зокрема це стосується і машин для захисту культур.  З 2012 року з агрохолдингом ІМК тісно співпрацює французький виробник сільськогосподарських обприскувачів Tecnoma.

Цього сезону парк обприскувачів ТОВ «Чернігівська індустріальна компанія» (Чернігівський кластер ІМК), що має площу полів понад  27 тис. га, на яких вирощують пшеницю, соняшник і кукурудзу, поповнився самохідним обприскувачем Laser HVC 4200 зі системою OSS+.

Дмитро Селезень, заступник генерального директора з виробництва ТОВ «Чернігівська індустріальна молочна компанія»

Як пояснює заступник генерального директора з виробництва ІМК Дмитро Селезень, вибір зробили невипадково. З новими машинами Tecnoma ознайомилися в Франції, під час виставки SІМА–2018, і за показниками ціна-якість цей виробник обійшов конкурентів, задовольняючи всі виробничі потреби компанії.

– Обприскувач Tecnoma ми вибрали завдяки багатофункціональності – у цій машині дуже багато опцій, які допомагають нам у господарстві технологічно правильно та якісно вносити препарати, – розповідає аграрій. – Обприскувач Laser HVC має бак для обприскування об’ємом 4200 літрів + 5%, бак для омивання на 450 літрів, 30-метрову штангу та 5 датчиків для тримання рівня висоти над поверхнею поля, і додатково ми встановили систему автопілотування. Що найважливіше, на цій машині встановлена система OSS+, яка дуже добре зарекомендувала себе у виробництві: незалежно від швидкості руху обприскувача, ми маємо постійний вилив, стабільний тиск і отримуємо рівномірне розпилювання крапель по всій поверхні листка рослини.

Такий ефект досягається завдяки тому, що система OSS+ від компанії Tecnoma складається з комбінації чотирьох або двох форсунок, замість однієї, а також системи AGP, що забезпечує постійну циркуляцію рідини в штанзі, бортового процесора та гіроскопа. Все разом гарантує точне внесення ЗЗР та добрив. Під час зміни норми внесення, швидкості обприскувача чи маневрування машини система OSS+ автоматично вибирає потрібну форсунку чи їх комбінацію, та забезпечує оптимальний тиск, точну дисперсію краплі, зберігаючи норму внесення і стабільний факел розпилу, без дрейфування. Ця система є ексклюзивною розробкою компанії Tecnoma та не має аналогів у світі. 50% проданих європейським аграріям самохідних обприскувачів Tecnoma обладнані OSS+.

Читайте також: Обрискування майбутнього: Tecnoma з інтелектуальною системою обприскування OSS+

– Навіть змінивши швидкість, під час маневрування чи на розворотах, коли швидкість внутрішнього та зовнішнього кінців штанги різна, обприскувач Tecnoma зі системою OSS+ чітко виливає потрібну норму. Наша агрономічна служба просто в ейфорії від цієї машини: більше немає переливу чи недоливу препарату, немає припалів чи недопрацьованих ділянок на краях поля. Система чітко спрацьовує, переключаючись з форсунки на форсунку, і виливає ту норму, що нам потрібно, якісно розпилюючи робочий розчин на листову поверхню, – коментує роботу обприскувача Дмитро Селезень

Тут варто пояснити, що, як правило, на полях аграрії стикаються зі зовсім іншою «картиною». Відомо, що кожна форсунка якісно працює в певних обмежених діапазонах тиску. Візьмемо для прикладу найбільш розповсюджену плоскофакельну форсунку AFX 04 (червона) для норми внесення 150 л/га. Діапазон тиску зазначеної форсунки 1,75–5 бар, але найбільш якісно вона працює в діапазоні 2,5–4 бари. З підвищенням швидкості роботи обприскувача збільшується об’єм виливу та тиск у кожній форсунці: зі збільшенням швидкості на 1 км/год тиск у форсунці зростає на 1 бар, і зменшується зі зменшенням швидкості. Отже, форсунка оптимально працює в діапазоні швидкостей 10–14 км/год, а в діапазонах 0–10 км/год та 14–24 км/год тиск у форсунці не забезпечує належну якість обприскування. Якщо тиск малий, то не формується якісний факел розпилу та дисперсія каплі (втрачається якість покриття), а надлишковий тиск призводить до дрібнення краплі з критичним збільшенням зносу (втрата речовини). Та й якість обприскування тоді не найкраща, – аграрій вимушено втрачає і потенційну врожайність на полі, і використовує більше хімії, яка коштує досить недешево. Цю проблему вирішує використання системи OSS+ від Tecnoma.

NB: Завдяки автоматичному вибору потрібної форсунки, OSS+ забезпечує постійний тиск під час роботи обприскувача на всіх діапазонах швидкостей – від 0 до 24-26 км/год – зі збереженням якісної дисперсії крапель, факелу розпилення та норми виливу на гектар, і все це – за досить розумну ціну!

Одночасне використання OSS+ із форсунками для антизнесення дає змогу проводити обприскування за сили вітру до 6-8 м/с, що й підтверджують агровиробники на своїх полях.

– Tecnoma Laser працює тоді, коли конкуренти вже зупиняються, – підсумовує Дмитро Селезень, заступник генерального директора з виробництва ІМК.

Важливо також зазначити, що розробники системи потурбувалися і про ще один важливий аспект комфортної роботи на полі. OSS+ є запорукою не тільки ідеального обприскування, а й гарантією безпеки для природи та екології.  Система працює так, що знесення краплі чи переміщення вітром на сусідні ділянки та будівлі неможливе.  Завдяки цьому, у ІМК досягають максимального польового ефекту з мінімальними затратами часу, ресурсів і зусиль.

Ірина ГЛОТОВА

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram