Німецькі дослідники знайшли спосіб на 99% зменшити викиди метану з гноївки

Редакція GrowHow.in.ua   2023-03-17
Дослідження Боннського університету показало, що викиди метану з тваринницьких ферм можна скоротити на 99% за допомогою додавання до гною ціанаміду кальцію. Про це GrowHow повідомили у пресрелізі наукового закладу.

Тваринництво продукує велику кількість метану. Зокрема, він виділяється і під час зберігання рідкого гною. Науковець Боннського університету Фелікс Холткамп пояснив, що третина всього метану у світі надходить від тваринництва, а 50% викидів метану від тваринництва спричинені процесами бродіння у гноївці.

Спільно з іншим науковцем він працює над способами зменшити викиди метану з рідкого гною. У ході одного з досліджень, у рідкий гній вони додали ціанамід кальцію — хімічну речовину, яка вже понад 100 років використовується як сільськогосподарське добриво (під комерційною назвою вона відома як нітровапно).

У результаті такого експерименту з гноївки майже повністю припинилось виділення метану — викиди впали на 99%. Цей ефект почався менше ніж через годину після додавання і тривав 6 місяців аж до кінця експерименту. Науковці зазначили, що така тривала ефективність особливо вигідна для зберігання гною взимку.

NB: Принцип дії нітровапна у цьому випадку полягає у розірванні ланцюга хімічних перетворень одночасно у різних точках.

У рідкому гної бактерії та гриби постійно розщеплюють органічний матеріал на дедалі менші молекули. Наприкінці цих процесів утворюється метан. Ціанамід кальцію пригнічує мікробну деградацію коротколанцюгових жирних кислот, проміжного продукту ланцюга і їх перетворення в метан. Однак як саме це відбувається, за словами Фелікса Холткампа, поки невідомо.

Вчені зазначили, що добавка до гною має й інші переваги. Наприклад, ​​вона збагачує гній азотом і таким чином покращує його удобрювальний ефект. Також ціанамід кальцію запобігає спінюванню фекально-сечової суміші.

— У результаті мікробного перетворення суміш фекалій і сечі з часом може пінитися і підійматися, проникаючи до тварин через щілини. Таким чином тварини опиняються у власних екскрементах, — розповів Фелікс Холткамп.

Водночас науковці наразі не можуть сказати як нітровапно впливає на виділення аміаку з рідкого гною. Поки що мають лише припущення, що кількість аміаку також зменшиться у довгостроковій перспективі.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram