Минулого року виробництво молока в Україні скоротилося на понад 12%

Photo by Mary Skrynnikova (unsplash.com)
Редакція GrowHow.in.ua  2023-02-03
Минулого року найбільше скоротилось виробництво молока у Харківській (-54,6%; 111,7 тис. т), Сумській (-5,6%; 154,2 тис. т.) та Одеській (-4,1%; 21,3 тис. т). областях. Про це GrowHow розповіла аналітикиня Асоціації виробників молока Яна Лінецька.

Натомість, області центрального та західного регіонів наростили виробництво. Наприклад, у Чернівецькій області виробництво молока зросло на 23,4%. У Тернопільській — на 21,5%. Вінничина наростила виробництво молока на 8,4%. Таких показників в основному вдалося досягти за рахунок релокації бізнесу та зростання попиту на сировину у цих регіонах.

Підсумовуючи минулий рік для молочарства України, фахівчиня зазначила, що найбільших втрат поголів’я та валу виробництва галузь зазнала в перші місяці війни. До середини літа галузь почала відновлювати регулярну діяльність. А завдяки пожвавленню експортної діяльності піднялись ціни на молоко, які буквально обвалилися у березні.

За приблизними оцінками, у 2022 році 34,2% молока було вироблено у промислових господарствах. Решту виготовили господарства населення. Загалом за рік було надоєно 7 млн 659,9 тис. т молока усіх видів. Це на 12,1% менше порівняно з роком раніше.

NB: Найбільше промислового молока виробили молочно-товарні ферми Полтавської області — 394,8 тис. тонн — +1,2%, порівняно з попереднім роком. На другому місці Черкащина із показником 321,3 тис. тонн; (+8,5%). На третьому — Вінницька область, де виготовили 242,9 тис. тонн (+8,4%).

Поголів’я ВРХ станом на 1 січня 2023 р. склало 2,3 млн голів. Це на 12,6% менше, аніж торік. Зокрема в промислових господарствах утримували 0,93 млн голів ВРХ (на 6,4% менше). Господарства населення утримували 1,38 млн голів ВРХ (-13,5%).

— Руйнування ланцюжків реалізації молока-сировини, а також готової продукції, цілих молочно-товарних ферм та молокопереробних заводів спричинило падіння закупівельних цін на молоко у березні відразу на €4,6/100 кг. У період травня-липня ціна у валюті стабілізувалася на рівні €37,55-37,76 /ц. Проте, підвищення НБУ курсу долара до гривні у липні та подальше її просідання на міжбанку, вилилося у просідання ціни на молоко до €32/ц, — розповіла Яна Лінецька.

З її слів, згодом ціна почала плавно підніматися, досягнувши €36/ц у листопаді. Однак закупівельні ціни на молоко в Україні на кінець 2022 р. були на 40% нижчими, ніж в ЄС та на 11% порівняно з 2021 р.

Експертка зазначила, що наразі молочний ринок України працює під тиском низки факторів, які стримують ріст цін на молоко:

  • скорочення внутрішнього споживчого попиту;
  • зростання безробіття;
  • збільшення собівартості виробництва через кризу в енергетичній системі, знецінення гривні та ряд інших економічних факторів.

Водночас Яна Лінецька зауважила, що молокопереробна галузь має вільні потужності для переробки молока. Фахівчиня вважає, що з кінця лютого виробництво молока в країні має шанси на зростання, але це залежить від активності внутрішнього і зовнішнього попиту.

— Диверсифікація зовнішніх ринків збуту та підтримка внутрішнього споживача за допомогою зниження ставки ПДВ на молоко-сировину і молочні продукти, а також впровадження національної програми «Шкільне молоко» будуть відчутною та результативною підтримкою для виживання і відновлення вітчизняної молочної галузі, —  підсумувала експертка.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram