Мульчування природними речовинами: навіщо воно потрібне і як обрати найкращу мульчу для саду чи городу

Редакція GrowHow.in.ua   2023-03-25
З початком повномасштабної війни в Україні, чимало сімей переїхали з великих міст у села та селища. Така міграція, зокрема, збільшила кількість зацікавлених у городництві та садівництві. До того ж через війну дедалі більше людей прагне до самозабезпечення овочами та фруктами — люди активніше займаються дачними ділянками та невеликими грядками.

Сьогодні GrowHow підготував декілька порад для садівників та городників про використання мульчі для вирощування здорових рослин та отримання високих врожаїв на присадибних ділянках.

Про мульчування варто подумати, незалежно від того, що плануєте вирощувати — чи то овочі, квіти, кущі, чи багаторічні дерева, чи все відразу. Мульча є чи не найкращою подругою для садівників та городників. Вона допомагає боротися з бур’янами, зберегти вологу та поліпшити якість ґрунту. У результаті витрачається менше часу на прополювання та полив, а вирощені рослини здоровіші.

Мульча — це біорозкладаний матеріал, який покриває ґрунт. Він діє як своєрідна природна ковдра навколо основи рослин.

Мульча має багато переваг як для рослин, так і для садівників. Використання мульчі допомагає імітувати природні екосистеми, у яких практично не буває відкритого ґрунту — у лісах чи на луках земля завжди чимось вкрита. Не залишати землю наодинці з висадженими на ній рослинами — це один з ключових принципів у сталому сільському господарстві та садівництві.

Мульчування має ряд переваг:

  • Пригнічує бур’яни, адже мульча запобігає доступу бур’янів до сонячного світла. Завдяки цьому культурні рослини ростуть спокійніше та мають більше місця.
  • Зберігає вологу, захищаючи ґрунт від пересихання.
  • Захищає ґрунт від вітру та дощу, які викликають ерозію.
  • Убезпечує землю від здування вітром та надмірного ущільнення від сильних опадів.
  • Ізолює коріння, захищаючи його від екстремальних температур. Це відмінний терморегулятор як у жарку, так і в холодну погоду.
  • Покращує структуру ґрунту, оскільки органічні речовини з часом розкладаються і таким чином живлять ґрунтові мікроорганізми.

Що можна використовувати для мульчування?

Чудовою мульчею для формування ґрунту та боротьби з бур’янами є компост. Це розкладені органічні матеріали, які були належним чином аеровані. Він ідеально годиться для городів, у тому числі для багаторічних овочів.

Тирса також є відмінною мульчею. Найкраще вона годиться для садових  доріжок, грядок з багаторічними насадженнями та місць навколо кущів або фруктових дерев. Така підстилка багата вуглецем, тому розкладається дуже повільно. Це робить її чудовим варіантом для боротьби з бур’янами. Однак тирса не дуже підходить для грядок з однорічними овочами.

Однією з найкращих мульч є опале листя. Щоправда, його слід заготовити заздалегідь, з осені, наприклад, зберігши у мішках після згрібання. Листя досить товсте, щоб придушити бур’яни. Водночас воно, як правило, розкладається за один сезон, тому швидко збагачує верхній шар ґрунту.

Для баштанних культур, багаторічних кущів та дерев чудовим варіантом мульчі є солома. Вона пригнічує бур’яни й добре прогріває ґрунт, а отже сприяє швидшому дозріванню посівів.

Для помідорів, салату та інших овочів гарним варіантом мульчі є скошена трава. Вона багата азотом, а тому додатково живить ґрунт. Недоліком такої мульчі є можливий неприємний запах під час розкладання, якщо шар трави надто товстий. Тому краще траву не надто щедро розкладати.

трава

Популярним видом мульчі є також деревна кора. Її можна використовувати для декоративних рослин, різних квітів і фруктових дерев.

Годиться як кора хвойних, так і листяних дерев. Однак у випадку з корою хвойних порід можна використовувати свіжу і компостовану кору, а от кору з листяних дерев спочатку краще компостувати.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram