За останні п’ять років з-поміж складових агробізнесу найбільше змінилися саме кліматичні умови — це підтвердить кожен фермер. Кожна краплина весняної вологи стала на вагу золота, бо втрачається вже не щодня, а щогодини. 

Вчасно закрита волога та посіяне в оптимальні терміни насіння набагато збільшують шанси на гарантований урожай. У деякі посушливі роки його можна отримати тільки завдяки збереженню вологи, яка залишилась після танення снігу, збалансуванню водно-повітряного режиму верхнього шару ґрунту та вирівнюванню поверхні поля. Окрім того, минулого року ми пересвідчилися, що затягувати посів ярих культур не варто — ймовірно, це обернеться втратами врожаю при збиранні або значним збільшенням його собівартості через дороге досушування. Тому наявність власної просапної сівалки у господарстві — просто необхідність.

На сьогоднішній день ринок сільгосптехніки досить широкий і здатний задовольнити будь-які потреби. Не будемо зволікати і розглянемо, на які просапні агрегати в межах $10000 може розраховувати простий фермер.

10. Тодак СТВТ-8, вживана

Ціна: $4000

Вага: 1400 кг

Об’єм бункерів для добрив: 480 л.

Об’єм бункерів для насіння: 180 л.

Продуктивність: від 2,2 до 4,4 га/год

Переваги: унікальна пневмомеханічна система висіву, посилена несуча конструкція сівалки, наявність запчастин.

Недоліки: важка сівалка, без системи контролю висіву, бувають випадки пошкодження посівного матеріалу соняшника під час сівби, без транспортного пристрою.

Тодак СТВТ-8 — це просапна сівалка із унікальною пневмомеханічною системою висіву для посіву цукрових та кормових буряків, кукурудзи, соняшнику, сої та бавовни з одночасним внесенням мінеральних добрив. Посів відбувається з міжряддям 70 см.

Нові сівалки цього виробника коштують понад 10 тис. доларів, тому можемо розглядати лише вживані агрегати. За бюджету  до $4000 можна розраховувати на сівалку 2004-2010 років випуску. Ясна річ, що за такі гроші знайти агрегат в ідеальному стані та з системою контролю висіву неможливо.

Хоча виробник і заявляє, що Тодак СТВТ-8  агрегатується із тракторами класу 1,4 та 2, все ж таки з досвіду аграріїв відомо, що при повному завантаженні, приміром трактора типу МТЗ-82 навіть з противагами, вона доволі важка. А якщо додати до цього високу ймовірність пошкодження посівного матеріалу, то виникає цілком слушне питання — чи не придивитися до сівалки іншого виробника?

9. АгроЛіга Planter-8M, нова

Ціна: $ 6400

Вага: 1275 кг.

Об’єм бункерів для добрив: 192 л.

Об’єм бункерів для насіння: 200 л.

Продуктивність: 2-5,04 га/год.

Переваги: проста конструкція, немає проблем з запчастинами, безкоштовна доставка.

Недоліки: без транспортного пристрою, без системи контролю висіву.

Planter-8M — універсальна пневматична сівалка, призначена для пунктирного висівання посівного матеріалу просапних культур із шириною міжряддя 70 см та одночасним роздільним внесенням у ґрунт мінеральних добрив. До того ж, виробник анонсує, що завдяки напівавтоматичній зчіпці, яка може зміщуватися вздовж бруса рами, висів насіння з міжряддям 45 см можливий навіть трактором, у якого ширина колії не змінюється.

Здавалося б, недорога сівалка, але для повноцінної роботи потрібно окремо докупити систему контролю висіву і за потреби — транспортний пристрій.

Транспортний пристрій обійдеться у $440, а систему контролю висіву доведеться вибирати самостійно, щоправда завод обіцяє встановити її під час збирання сівалки. Трішки незручний нюанс, особливо, коли немає досвіду роботи із таким обладнанням і не знаєш, що краще поставити.

З іншого боку, безкоштовна доставка у господарство — досить вагомий бонус, щоб зробити вибір на користь цього агрегату. Термін поставки — до 1 тижня.

8. Деметра СПМ-8, нова

Ціна: $6600

Вага: 1300 кг.

Об’єм бункерів для добрив: 192 л.

Об’єм бункерів для насіння: 200 л.

Продуктивність: 2-5,04 га/год.

Переваги: проста конструкція, доступні запчастини, можливість встановити опорно-привідні колеса між секціями.

Недоліки: платна доставка, довго чекати замовлення.

СПМ-8 — універсальна пневматична сівалка, призначена для точного висіву каліброваного насіння кукурудзи, соняшнику, сорго, сої, а також насіння кормових бобів: сої, квасолі та люпину з одночасним — роздільним від насіння — внесенням гранульованих мінеральних добрив. Ширина міжряддя посіву — 70 см.

Транспортний пристрій до даної сівалки коштуватиме $440, а система контролю висіву — $500.

На жаль, постачання та вивантаження сівалки оплачується покупцем, але можливо домовитися про знижку.

Термін поставки у зв’язку з великою кількістю замовлень — близько місяця.

7. Favorit Весна-8, нова

Ціна: $7100.

Вага: до 1300 кг.

Об’єм бункерів для добрив: 192 л.

Об’єм бункерів для насіння: 200 л.

Продуктивність: 5 га/год

Переваги: немає проблем з запчастинами.

Недоліки: без транспортного пристрою, без системи контролю висіву.

Весна-8 — пневматична сівалка точного висіву з міжряддям 70 см, оснащена 2-х контурним приводом нової конструкції (надійний захист приводу забезпечує роботу сівалки на полях, засмічених рослинними рештками).

У базовій комплектації сівалки не передбачено транспортного пристрою та системи контролю висіву. За транспортний пристрій  доведеться доплатити $490, а система контролю обійдеться у $460-570.

За доставку сівалки можлива часткова оплата, тобто якщо відстань перевезення — до 300 км, то виробник привезе її за власний рахунок, за більшої відстані доведеться доплачувати.

6. Ремсинтез СПУ-8, нова

Ціна: $7320.

Вага: 1278 кг.

Об’єм бункерів для добрив: 192 л.

Об’єм бункерів для насіння: 200 л.

Продуктивність: 1,4-5,1 га/год.

Переваги: немає проблем з запчастинами, безкоштовна доставка.

Недоліки: без транспортного пристрою, без системи контролю висіву.

СПУ-8 — пневматична сівалка точного висіву просапних культур із шириною міжряддя 70 см., має двоконтурний привід висівних секцій, модернізоване кріплення тукових сошників, удосконалений механізм внесення добрив, посилену раму.

Сівалка з міжсекційним розміщенням коліс, що дозволяє їй краще копіювати поверхню ґрунту під час посіву.

За додаткові $400 можна придбати транспортний пристрій. Також виробник пропонує встановити один із двох варіантів систем контролю висіву — AVT за $545 або Record — за $1500.

Безкоштовна доставка, а також можлива знижка (3%) на саму сівалку можуть стати остаточним аргументом на її користь, але доведеться чекати наступного сезону, бо на момент підготовки цієї публікації залишився лише один екземпляр даної моделі.

5. Harvest HERMES-8, нова

Ціна: $8350-10600.

Вага: 1280 кг.

Об’єм бункерів для добрив: 192 л.

Об’єм бункерів для насіння: 200 л.

Продуктивність: 2-5,04 га/год.

Переваги: немає проблем з запчастинами, безкоштовна доставка.

Недоліки: без транспортного пристрою, без системи контролю висіву.

Виробник пропонує два варіанти комплектації сівалки — з полозоподібними або дисковими сошниками (тільки для висіву посівного матеріалу, для внесення добрив стоять анкери). Сівалка з полозоподібними сошниками дешевша.

Hermes-8 з полозоподібними сошниками — це пневматична сівалка для точного висіву просапних культур з міжряддям 70 см та одночасним роздільним внесенням мінеральних добрив. Висівний апарат розташований максимально близько до землі, тому між точкою скидання насіння та посівним ложем — мінімальна відстань. Це гарантує точність розкладання насіння у рядку. Посівна секція оснащена 2-х контурним приводом. Захисний щиток приводу висівного апарату має надійний захист, що виключає попадання пожнивних решток та налипання ґрунту на зірочки, запобігаючи заклиненню механізму.

Транспортний пристрій обійдеться у додаткові $500. Що стосується системи контролю висіву, то виробник пропонує декілька варіантів — бюджетний за $650 або більш сучасний за $1240 (Монада).

З приємних бонусів: безкоштовна доставка упродовж двох тижнів та можливість виторгувати знижку до 10000 грн.

4. Monosem NG-8/12, вживана    

Ціна: $7000-10000

Вага: 1620 кг.

Об’єм бункерів для добрив: 4х175 л.

Об’єм бункерів для насіння: по 50 л. кожен

Продуктивність: до 6 га/год.

Переваги: може сіяти з міжряддям як 70, так і 45 см., сіятиме за мінімальної технології обробітку ґрунту, продуктивна.

Недоліки: потрібен трактор від 120 к.с., дорогі запчастини, без системи контролю висіву, без транспортного пристрою.

Monosem NG-8/12 — пневматична сівалка для точного висіву просапних культур з одночасним внесенням мінеральних добрив, оснащена дисковими сошниками. Ширина міжряддя регулюється і може бути 45 або 70 см. Здатна сіяти у мінімально підготовлений ґрунт.

Гарна сівалка, але за такі гроші їй буде більше 10-ти років, тобто доведеться витрачати додаткові кошти. Тільки транспортний пристрій (виготовлений в Україні) обійдеться мінімум в $2500, не кажучи про все інше.

Якщо ваше господарство має кілька сотень гектарів землі в обробітку і спеціалістів, які зможуть вдихнути у сівалку нове життя, то можливо — це вигідний варіант.

3. Elvorti Vesta 8 Profi, вживана

Ціна: $8000-11000

Вага: 1278 кг.

Об’єм бункерів для добрив: 320 л.

Об’єм бункерів для насіння: 288 л.

Продуктивність: 3,2-5,04 га/год

Переваги: немає дефіциту запчастин, якісна сівалка.

Недоліки: можливі додаткові витрати.

Vesta 8 Profi — пневматична сівалка точного висіву з високим рівнем точності розкладання насіння за традиційної технології обробітку ґрунту. Ширина міжряддя посіву 70 см. Наявність верхнього та нижнього регульованих скидачів насіння забезпечує відсутність двійників, а полозоподібний сошник зі змінною п’ятою працюватиме довго. Розгортач, що встановлюється, дозволяє висівати насіння навіть на полях із рослинними рештками та грудками землі.

У нашому ціновому діапазоні зустрічаються сівалки у різному стані. Можна навіть купити агрегат із транспортним пристроєм та системою контролю висіву, але потрібно добре шукати.

2. KUHN Planter 2, вживана

Ціна: $10000-11000

Вага: до 1200 кг.

Об’єм бункерів для добрив: нема

Об’єм бункерів для насіння: по 25 л.

Продуктивність:

Переваги: якісний висів.

Недоліки: високі ціни на запчастини, відсутність бункерів для добрива.

KUHN Planter 2 — досить якісна пневматична сівалка для точного висіву просапних культур. Ширина міжряддя встановлюється від 25 до 80 см і залежить від кількості рядків та обладнання на висівному апараті.

Купити її в Україні можна у гарному стані навіть з транспортним пристроєм та системою контролю висіву, але є один нюанс — за таку ціну сівалка буде без бункерів для добрив. Також треба враховувати високі ціни на запчастини та невелику популярність моделі.

1.Gaspardo SP 8, вживана

Ціна: $10000-12000.

Вага: 1150 кг.

Об’єм бункерів для добрив: 4х160 л.

Об’єм бункерів для насіння: по 34 л. кожен

Продуктивність: 4,8 га/год.

Переваги: надійна в роботі, проста в ремонті та обслуговуванні.

Недоліки: без транспортного пристрою, без системи контролю висіву, дорогі запчастини.

Gaspardo SP 8 — пневматична сівалка точного висіву для висіву просапних культур  з міжряддям 70 см — це універсальне рішення для висіву насіння різних типів в оброблений ґрунт.

Мінімальна висота падіння посівного матеріалу в комплексі з датчиком регулювання глибини посіву та селектором, які зовсім нескладно точно налаштувати, роблять висів насіння максимально точним, як за глибиною внесення в ґрунт, так і за кількістю.

Універсальна, високоточна та водночас проста в експлуатації просапна сівалка. Вибір у заданому ціновому діапазоні  — до $10 000 — досить великий, тому можна знайти сівалку в робочому стані, але все одно, як і до будь-якої використовуваної техніки, до неї треба буде докласти рук.

Транспортний пристрій також буде коштувати мінімум $2500, а ще доведеться купити систему контролю висіву.

Як бачимо, згадані вище нові сівалки українських виробників — це в основному аналоги УПС-8 від заводу Elvorti. І це ми не беремо до уваги так звані «гаражні кооперативи», де виготовляється безліч подібних аналогів. Чого лише варте маленьке містечко Василівка Запорізької області (на жаль, нині тимчасово окуповане) — там виробляли досить багато аналогів цієї сівалки.

Популярність аналогів УПС-8 обумовлена ціною — на сьогодні це найдоступніші просапні сівалки для простого фермера.

Звичайно, як і деяку іншу сільгосптехніку від українських виробників, декотрі нові просапні сівалки доведеться «доопрацювати напилком», але є надія на те, що хоча б якісь гарантійні випадки будуть усунені безкоштовно. На відміну від вживаної техніки, у разі неприємностей з якою від продавця можна буде почути лише: «бачили очі, що купували»… Купуючи вживану просапну сівалку, потрібно мати досвід роботи з нею, розуміти слабкі місця, щоб знати, на які нюанси звертати увагу в першу чергу і не переплачувати гроші дарма.

Також слід додати, що імпортні сівалки продають в основному середні й великі господарства і про обсяг робіт, який вони виконали, можна тільки здогадуватися — правди ніхто не скаже.

Втім, нова чи вживана сівалка — кожен вирішує для себе сам. Комусь краще купити простіше, але щойно із заводу. Іншому подобається вживана техніка, в яку можна вкласти додаткові кошти і мати агрегат більш високого класу та якості.

Ігор БРОМОТ

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram