За останні п’ять років з-поміж складових агробізнесу найбільше змінилися саме кліматичні умови — це підтвердить кожен фермер. Кожна краплина весняної вологи стала на вагу золота, бо втрачається вже не щодня, а щогодини.
Вчасно закрита волога та посіяне в оптимальні терміни насіння набагато збільшують шанси на гарантований урожай. У деякі посушливі роки його можна отримати тільки завдяки збереженню вологи, яка залишилась після танення снігу, збалансуванню водно-повітряного режиму верхнього шару ґрунту та вирівнюванню поверхні поля. Окрім того, минулого року ми пересвідчилися, що затягувати посів ярих культур не варто — ймовірно, це обернеться втратами врожаю при збиранні або значним збільшенням його собівартості через дороге досушування. Тому наявність власної просапної сівалки у господарстві — просто необхідність.
На сьогоднішній день ринок сільгосптехніки досить широкий і здатний задовольнити будь-які потреби. Не будемо зволікати і розглянемо, на які просапні агрегати в межах $10000 може розраховувати простий фермер.
10. Тодак СТВТ-8, вживана
Ціна: $4000
Вага: 1400 кг
Об’єм бункерів для добрив: 480 л.
Об’єм бункерів для насіння: 180 л.
Продуктивність: від 2,2 до 4,4 га/год
Переваги: унікальна пневмомеханічна система висіву, посилена несуча конструкція сівалки, наявність запчастин.
Недоліки: важка сівалка, без системи контролю висіву, бувають випадки пошкодження посівного матеріалу соняшника під час сівби, без транспортного пристрою.
Тодак СТВТ-8 — це просапна сівалка із унікальною пневмомеханічною системою висіву для посіву цукрових та кормових буряків, кукурудзи, соняшнику, сої та бавовни з одночасним внесенням мінеральних добрив. Посів відбувається з міжряддям 70 см.
Нові сівалки цього виробника коштують понад 10 тис. доларів, тому можемо розглядати лише вживані агрегати. За бюджету до $4000 можна розраховувати на сівалку 2004-2010 років випуску. Ясна річ, що за такі гроші знайти агрегат в ідеальному стані та з системою контролю висіву неможливо.
Хоча виробник і заявляє, що Тодак СТВТ-8 агрегатується із тракторами класу 1,4 та 2, все ж таки з досвіду аграріїв відомо, що при повному завантаженні, приміром трактора типу МТЗ-82 навіть з противагами, вона доволі важка. А якщо додати до цього високу ймовірність пошкодження посівного матеріалу, то виникає цілком слушне питання — чи не придивитися до сівалки іншого виробника?
9. АгроЛіга Planter-8M, нова
Ціна: $ 6400
Вага: 1275 кг.
Об’єм бункерів для добрив: 192 л.
Об’єм бункерів для насіння: 200 л.
Продуктивність: 2-5,04 га/год.
Переваги: проста конструкція, немає проблем з запчастинами, безкоштовна доставка.
Недоліки: без транспортного пристрою, без системи контролю висіву.
Planter-8M — універсальна пневматична сівалка, призначена для пунктирного висівання посівного матеріалу просапних культур із шириною міжряддя 70 см та одночасним роздільним внесенням у ґрунт мінеральних добрив. До того ж, виробник анонсує, що завдяки напівавтоматичній зчіпці, яка може зміщуватися вздовж бруса рами, висів насіння з міжряддям 45 см можливий навіть трактором, у якого ширина колії не змінюється.
Здавалося б, недорога сівалка, але для повноцінної роботи потрібно окремо докупити систему контролю висіву і за потреби — транспортний пристрій.
Транспортний пристрій обійдеться у $440, а систему контролю висіву доведеться вибирати самостійно, щоправда завод обіцяє встановити її під час збирання сівалки. Трішки незручний нюанс, особливо, коли немає досвіду роботи із таким обладнанням і не знаєш, що краще поставити.
З іншого боку, безкоштовна доставка у господарство — досить вагомий бонус, щоб зробити вибір на користь цього агрегату. Термін поставки — до 1 тижня.
8. Деметра СПМ-8, нова
Ціна: $6600
Вага: 1300 кг.
Об’єм бункерів для добрив: 192 л.
Об’єм бункерів для насіння: 200 л.
Продуктивність: 2-5,04 га/год.
Переваги: проста конструкція, доступні запчастини, можливість встановити опорно-привідні колеса між секціями.
Недоліки: платна доставка, довго чекати замовлення.
СПМ-8 — універсальна пневматична сівалка, призначена для точного висіву каліброваного насіння кукурудзи, соняшнику, сорго, сої, а також насіння кормових бобів: сої, квасолі та люпину з одночасним — роздільним від насіння — внесенням гранульованих мінеральних добрив. Ширина міжряддя посіву — 70 см.
Транспортний пристрій до даної сівалки коштуватиме $440, а система контролю висіву — $500.
На жаль, постачання та вивантаження сівалки оплачується покупцем, але можливо домовитися про знижку.
Термін поставки у зв’язку з великою кількістю замовлень — близько місяця.
7. Favorit Весна-8, нова
Ціна: $7100.
Вага: до 1300 кг.
Об’єм бункерів для добрив: 192 л.
Об’єм бункерів для насіння: 200 л.
Продуктивність: 5 га/год
Переваги: немає проблем з запчастинами.
Недоліки: без транспортного пристрою, без системи контролю висіву.
Весна-8 — пневматична сівалка точного висіву з міжряддям 70 см, оснащена 2-х контурним приводом нової конструкції (надійний захист приводу забезпечує роботу сівалки на полях, засмічених рослинними рештками).
У базовій комплектації сівалки не передбачено транспортного пристрою та системи контролю висіву. За транспортний пристрій доведеться доплатити $490, а система контролю обійдеться у $460-570.
За доставку сівалки можлива часткова оплата, тобто якщо відстань перевезення — до 300 км, то виробник привезе її за власний рахунок, за більшої відстані доведеться доплачувати.
6. Ремсинтез СПУ-8, нова
Ціна: $7320.
Вага: 1278 кг.
Об’єм бункерів для добрив: 192 л.
Об’єм бункерів для насіння: 200 л.
Продуктивність: 1,4-5,1 га/год.
Переваги: немає проблем з запчастинами, безкоштовна доставка.
Недоліки: без транспортного пристрою, без системи контролю висіву.
СПУ-8 — пневматична сівалка точного висіву просапних культур із шириною міжряддя 70 см., має двоконтурний привід висівних секцій, модернізоване кріплення тукових сошників, удосконалений механізм внесення добрив, посилену раму.
Сівалка з міжсекційним розміщенням коліс, що дозволяє їй краще копіювати поверхню ґрунту під час посіву.
За додаткові $400 можна придбати транспортний пристрій. Також виробник пропонує встановити один із двох варіантів систем контролю висіву — AVT за $545 або Record — за $1500.
Безкоштовна доставка, а також можлива знижка (3%) на саму сівалку можуть стати остаточним аргументом на її користь, але доведеться чекати наступного сезону, бо на момент підготовки цієї публікації залишився лише один екземпляр даної моделі.
5. Harvest HERMES-8, нова
Ціна: $8350-10600.
Вага: 1280 кг.
Об’єм бункерів для добрив: 192 л.
Об’єм бункерів для насіння: 200 л.
Продуктивність: 2-5,04 га/год.
Переваги: немає проблем з запчастинами, безкоштовна доставка.
Недоліки: без транспортного пристрою, без системи контролю висіву.
Виробник пропонує два варіанти комплектації сівалки — з полозоподібними або дисковими сошниками (тільки для висіву посівного матеріалу, для внесення добрив стоять анкери). Сівалка з полозоподібними сошниками дешевша.
Hermes-8 з полозоподібними сошниками — це пневматична сівалка для точного висіву просапних культур з міжряддям 70 см та одночасним роздільним внесенням мінеральних добрив. Висівний апарат розташований максимально близько до землі, тому між точкою скидання насіння та посівним ложем — мінімальна відстань. Це гарантує точність розкладання насіння у рядку. Посівна секція оснащена 2-х контурним приводом. Захисний щиток приводу висівного апарату має надійний захист, що виключає попадання пожнивних решток та налипання ґрунту на зірочки, запобігаючи заклиненню механізму.
Транспортний пристрій обійдеться у додаткові $500. Що стосується системи контролю висіву, то виробник пропонує декілька варіантів — бюджетний за $650 або більш сучасний за $1240 (Монада).
З приємних бонусів: безкоштовна доставка упродовж двох тижнів та можливість виторгувати знижку до 10000 грн.
4. Monosem NG-8/12, вживана
Ціна: $7000-10000
Вага: 1620 кг.
Об’єм бункерів для добрив: 4х175 л.
Об’єм бункерів для насіння: по 50 л. кожен
Продуктивність: до 6 га/год.
Переваги: може сіяти з міжряддям як 70, так і 45 см., сіятиме за мінімальної технології обробітку ґрунту, продуктивна.
Недоліки: потрібен трактор від 120 к.с., дорогі запчастини, без системи контролю висіву, без транспортного пристрою.
Monosem NG-8/12 — пневматична сівалка для точного висіву просапних культур з одночасним внесенням мінеральних добрив, оснащена дисковими сошниками. Ширина міжряддя регулюється і може бути 45 або 70 см. Здатна сіяти у мінімально підготовлений ґрунт.
Гарна сівалка, але за такі гроші їй буде більше 10-ти років, тобто доведеться витрачати додаткові кошти. Тільки транспортний пристрій (виготовлений в Україні) обійдеться мінімум в $2500, не кажучи про все інше.
Якщо ваше господарство має кілька сотень гектарів землі в обробітку і спеціалістів, які зможуть вдихнути у сівалку нове життя, то можливо — це вигідний варіант.
3. Elvorti Vesta 8 Profi, вживана
Ціна: $8000-11000
Вага: 1278 кг.
Об’єм бункерів для добрив: 320 л.
Об’єм бункерів для насіння: 288 л.
Продуктивність: 3,2-5,04 га/год
Переваги: немає дефіциту запчастин, якісна сівалка.
Недоліки: можливі додаткові витрати.
Vesta 8 Profi — пневматична сівалка точного висіву з високим рівнем точності розкладання насіння за традиційної технології обробітку ґрунту. Ширина міжряддя посіву 70 см. Наявність верхнього та нижнього регульованих скидачів насіння забезпечує відсутність двійників, а полозоподібний сошник зі змінною п’ятою працюватиме довго. Розгортач, що встановлюється, дозволяє висівати насіння навіть на полях із рослинними рештками та грудками землі.
У нашому ціновому діапазоні зустрічаються сівалки у різному стані. Можна навіть купити агрегат із транспортним пристроєм та системою контролю висіву, але потрібно добре шукати.
2. KUHN Planter 2, вживана
Ціна: $10000-11000
Вага: до 1200 кг.
Об’єм бункерів для добрив: нема
Об’єм бункерів для насіння: по 25 л.
Продуктивність: –
Переваги: якісний висів.
Недоліки: високі ціни на запчастини, відсутність бункерів для добрива.
KUHN Planter 2 — досить якісна пневматична сівалка для точного висіву просапних культур. Ширина міжряддя встановлюється від 25 до 80 см і залежить від кількості рядків та обладнання на висівному апараті.
Купити її в Україні можна у гарному стані навіть з транспортним пристроєм та системою контролю висіву, але є один нюанс — за таку ціну сівалка буде без бункерів для добрив. Також треба враховувати високі ціни на запчастини та невелику популярність моделі.
1.Gaspardo SP 8, вживана
Ціна: $10000-12000.
Вага: 1150 кг.
Об’єм бункерів для добрив: 4х160 л.
Об’єм бункерів для насіння: по 34 л. кожен
Продуктивність: 4,8 га/год.
Переваги: надійна в роботі, проста в ремонті та обслуговуванні.
Недоліки: без транспортного пристрою, без системи контролю висіву, дорогі запчастини.
Gaspardo SP 8 — пневматична сівалка точного висіву для висіву просапних культур з міжряддям 70 см — це універсальне рішення для висіву насіння різних типів в оброблений ґрунт.
Мінімальна висота падіння посівного матеріалу в комплексі з датчиком регулювання глибини посіву та селектором, які зовсім нескладно точно налаштувати, роблять висів насіння максимально точним, як за глибиною внесення в ґрунт, так і за кількістю.
Універсальна, високоточна та водночас проста в експлуатації просапна сівалка. Вибір у заданому ціновому діапазоні — до $10 000 — досить великий, тому можна знайти сівалку в робочому стані, але все одно, як і до будь-якої використовуваної техніки, до неї треба буде докласти рук.
Транспортний пристрій також буде коштувати мінімум $2500, а ще доведеться купити систему контролю висіву.
Як бачимо, згадані вище нові сівалки українських виробників — це в основному аналоги УПС-8 від заводу Elvorti. І це ми не беремо до уваги так звані «гаражні кооперативи», де виготовляється безліч подібних аналогів. Чого лише варте маленьке містечко Василівка Запорізької області (на жаль, нині тимчасово окуповане) — там виробляли досить багато аналогів цієї сівалки.
Популярність аналогів УПС-8 обумовлена ціною — на сьогодні це найдоступніші просапні сівалки для простого фермера.
Звичайно, як і деяку іншу сільгосптехніку від українських виробників, декотрі нові просапні сівалки доведеться «доопрацювати напилком», але є надія на те, що хоча б якісь гарантійні випадки будуть усунені безкоштовно. На відміну від вживаної техніки, у разі неприємностей з якою від продавця можна буде почути лише: «бачили очі, що купували»… Купуючи вживану просапну сівалку, потрібно мати досвід роботи з нею, розуміти слабкі місця, щоб знати, на які нюанси звертати увагу в першу чергу і не переплачувати гроші дарма.
Також слід додати, що імпортні сівалки продають в основному середні й великі господарства і про обсяг робіт, який вони виконали, можна тільки здогадуватися — правди ніхто не скаже.
Втім, нова чи вживана сівалка — кожен вирішує для себе сам. Комусь краще купити простіше, але щойно із заводу. Іншому подобається вживана техніка, в яку можна вкласти додаткові кошти і мати агрегат більш високого класу та якості.
Ігор БРОМОТ
Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram