В Україні розпочався новий етап розвитку Національної інфраструктури геопросторових даних

Редакція GrowHow.in.ua   2023-03-24
В Україні розпочався новий етап розвитку Національної інфраструктури геопросторових даних (НІГД): керівників та спеціалістів державних органів навчають створювати дані для цієї інфраструктури. Це дасть змогу покращити інвестиційну привабливість та прискорити повоєнне відновлення країни. Про це GrowHow повідомили у відділі комунікації Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО).

Для представників органів державної влади розпочався навчальний курс «Створення інтероперабельних геоданих для Національної інфраструктури геопросторових даних». Він організований за підтримки програми АГРО та Мінагрополітики. Впродовж двох місяців курс пройдуть 179 фахівців із центральних та територіальних органів влади, які мають повноваження замовляти, зберігати та публікувати геодані.

Таке навчання є важливим етапом розвитку Національної інфраструктури геопросторових даних. Прозорий і доступний процес наповнення та використання даних дозволить скоротити тривалість та вартість бюрократичних процедур, усунути корупційні ризики, дублювання та подвійне фінансування створення геопросторових даних. Також він збільшить ефективність державного управління.

Міжнародний досвід демонструє, що результатом повноцінного функціонування Національної інфраструктури геопросторових даних може стати зростання ВВП держави на 1% щорічно.

— На час воєнного стану Національний геопортал та більшість ресурсів, що містять геопросторові дані, працюють в режимі обмеженого доступу. Водночас актуальні й точні геодані будуть вкрай необхідні для залучення інвестицій та відбудови країни. Тому зараз вдалий час, щоб навчити представників органів, задіяних у розбудові НІГД, створювати геопросторові дані, які будуть повністю відповідати міжнародним стандартам, — зауважив Денис Башлик, заступник міністра аграрної політики та продовольства України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації.

Він зазначив, що розвиток НІГД є також важливою умовою для євроінтеграції України. Активна робота над цим завданням триває з 2020 року, коли був прийнятий відповідний закон. На разі вже створено пілотний проєкт Національного геопорталу, який об’єднує різні георесурси.

— Зараз важливо забезпечити його наповнення якісними даними. Для цього усі фахівці відповідних державних органів мають дотримуватися чинного законодавства та сучасних міжнародних стандартів. Наприклад, стандарти земельних ділянок у різних інформаційних системах можуть відображатися за різними принципами. Аби об’єднати ці дані, спочатку потрібно їх стандартизувати, — додав Денис Башлик.

У проєкті АГРО зазначили, що становлення Національної інфраструктури геопросторових даних дозволить користувачам швидко отримати будь-які послуги, пов’язані з геоданими. Наприклад, знайти інформацію про інфраструктуру чи обмеження у використанні ділянки, на якій планується будівництво житлового будинку чи підприємства. Таким чином громади зможуть швидше залучати інвестиції, а інвестори будуть мати впевненість, що їм не доведеться зупиняти будівництво чи змінювати проєкт через якусь нововідкриту інформацію.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram