Наприкінці липня — на початку серпня, коли закінчується цвітіння сої і починається налив бобів, метелики літнього покоління акацієвої вогнівки відкладають яйця на соєві боби та інші бобові культури. Потім гусінь другого та третього поколінь проникає всередину бобів, де й живе протягом місяця, частково або повністю виїдаючи насіння.
NB: Шкодочинність вогнівки особливо збільшується в посушливі роки. Більшому заселенню бобів сприяє близькість посівів сої до лісосмуг жовтої та білої акації.
Хоча в цей період не менш шкодочинними є пошкодження також і листя.
NB: Питання про те, коли дефоліація рослин і листя впливає на врожай сої, вивчалося кілька разів у США. У 1950-ті роки дослідники поставили крапку приблизно на 30% від пошкодження листя. Але потім тему знову підняли в 1980-х роках і трохи змінили рекомендації. До цвітіння 30% дефоліації листя, як і раніше залишили граничним значенням. А ось після цвітіння сої 20% дефоліації вже вважається приводом для застосування інсектицидів.
Фото ©Agriculture.com
В одному з університетів США розробили тест-оцінки пошкоджень листя шкідниками, аби агровиробники могли оцінити ознаки, які свідчать про проходження порогу економічного збитку від шкідників, коли втрати врожаю стрімко наростають і настає час вдатися до допомоги інсектицидів.
Ерін Ходжсон, ентомолог з Університету Айови, каже, що в такому випадку на карту поставлено більше, ніж просто економіка. Непотрібні інсектицидні обробки можуть знищити таких корисних комах, як запилювачі, і посприяти розвитку резистентності.
NB: Моніторити пошкодження листя треба щотижня, а при небезпеці нашестя шкідників і частіше, так як посіви сої легко можуть пройти пороговий рівень за тиждень.
При польовому моніторингу ігноруйте 20 зовнішніх рядів.
— На краях поля шкода від шкідників завжди виглядає гірше. Пропустіть ці рядки, а потім зигзагоподібно пройдіть по іншій частині поля, і зробіть об’єктивні висновки, — радять спеціалісти.
Після обробки інсектицидами проведіть повторну польову розвідку.
Підготувала Валентина Кравець
Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram