Пожовтіння листя малини, незалежно від причини, завжди призводить до зниження вмісту хлорофілу. Звідси і назва хвороби «хлороз». Недолік пігменту рослин може бути наслідком як нестачі елементів живлення, так і наслідком вірусної інфекції. Пропонуємо розібратися в причинах і методах лікування.

Невірусний (фізіологічний) хлороз малини вражає рослини через брак у грунті необхідних поживних речовин (заліза, марганцю, бору та ін.). Дефіцит живлення часто ускладнюється несприятливими погодними умовами, що в сукупності і призводить до розвитку хлорозу. Невірусний хлороз може бути викликаний надмірною вологістю і навіть поливом дуже холодною водою.

Якщо малина відчуває нестачу азоту, листя починає бліднути, набувати жовтуватого відтінку, а по краях підсихати. Згодом таке листя повністю відмирає.

Якщо не вистачає заліза, жовтіють спочатку молоді листочки, а потім старі, краї листочків забарвлюються в коричневий колір.

Борний хлороз починається зі старого листя, проявляється від черешка, поступово переходячи до кінчика листа.

NB: Щоб швидко допомогти малині, потрібно провести позакореневе підживлення по листі, яке дозволить рослинам швидко відновити недолік необхідних елементів. Через лист швидко засвоюється до 100% елементів живлення.

Дефіцит магнію проявляється жовтими плямами по всьому листу, а молоді пагони ростуть дуже повільно.

Дефіцит марганцю проявляється пожовтінням старого листя між прожилками, молоді листочки залишаються зеленими.

Для усунення азотного хлорозу потрібно взяти листове добриво з азотом і обприскати рослини по листю. Термін очікування після обробки 20 днів (ягоди можна буде вживати в їжу тільки по закінченню цього терміну).

Для усунення борного голодування зробіть позакореневе підживлення листовими добривами з бором, або борною кислотою. Обробку бором по листу можна проводити 2-3 рази за сезон і для профілактики: в період бутонізації, під час цвітіння, і при наливанні ягід, це стимулює плодоношення, підвищує цукристість і дозрівання ягід.

Вірусний хлороз це небезпечне захворювання, яке переноситься шкідниками. Розпізнається по пожовтінню жилок, після яких покривається і саме листя жовтою сіткою. Буває, що листя просто покривається жовтими плямами, а потім скручується, все залежить від форми вірусу. А коли приходить час дозрівання врожаю, ягоди стають сухими, дрібними, практично неїстівними.

NB: Вірус хлорозу передається через щеплення, інфіковані саджанці та сисних комах-шкідників (попелиці, трипси).

Профілактика хлорозу має дуже важливе значення, особливо це твердження можна застосувати до його вірусної форми, тому що надійних способів його гарантованого лікування агрономи досі не розробили. Фізіологічний і вірусний хлороз мають дуже схожі симптоми, але в першому випадку захист дає швидкий результат, тоді як вилікувати інфекційний хлороз практично неможливо уражені хворобою кущі найкраще викорчувати і спалити.

За матеріалами AgroXXI.ru

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram