Весна — це час поповнити поживні речовини у саду, які необхідні для росту і розвитку дерев, і, перш за все, отримати високий урожай. Компонент, який найбільше потребують високопродуктивні сади, — калій.

Цей компонент можна знайти у багатьох різних добривах. Однак не всі з них підходять для весняного сезону. Як правило, продукти для садівництва являють собою вільні від хлору форми — у вигляді багатокомпонентних добрив або простого сульфату калію. Це пов’язано з тим, що плодові дерева і чагарники негативно реагують на вміст хлору в ґрунті, причому різні рослини характеризуються різним ступенем чутливості. Дуже чутливими до хлоридів є деякі ягідні види, а плодові дерева характеризуються помірною чутливістю.

Тому в садах за певних обставин можна використовувати набагато дешевше хлоридну форму калію. Економічне удобрення для багатьох виробників буде особливо важливим у нинішньому дуже важкому фінансовому сезоні. Тому, тим більше варто розглянути можливість скорочення витрат без ризику втрати частини сільськогосподарських культур або їхньої якості. Такий ризик виникає, якщо ми відмовляємося від удобрення калієм.

На користь виробника, ефект полягає в тому, що іони хлору не сильно утримуються в ґрунті. Тому ми можемо вносити хлорид калію в саду, але тільки тоді, коли ми робимо це досить рано. Таким чином, ми залишаємо час, щоб промити хлориди, перш ніж вони можуть бути спожиті деревами. Це означає, що внесення слід проводити не пізніше кінця березня, а у випадку груш, які починають вегетацію трохи раніше і зазвичай вимагають більш високих доз до середини березня.

Рекомендовані дози залежать від культивованих видів, а також від категорії грунту. Важкі суглинкові грунти сильно зв’язують калій, роблячи неможливим його прийом через коріння тому вони вимагають більш високих доз. Крім того, деякі сорти яблук (такі як Гала, Ельстар) і груші (Конференція) є більш вимогливими. У випадку інших сортів, таких як Льгольд, Джонаголд тощо занадто високі дози калію не рекомендуються, оскільки вони знижують довговічність плодів, і в той же час підвищують ризик підшкірних гірких плям. Занадто сильне удобрення калієм також порушує баланс між K:Mg (оптимальне співвідношення становить 3,5) і викликає проблеми з надходженням магнію.

NB: Основою для визначення дози необхідно регулярно проводити (кожні 3-5 років) аналіз грунту. У випадку дуже високого вмісту К, можна пропустити запліднення протягом 1-3 років, а з високим вмістом зменшити дози приблизно на 35-50%. Варто також врахувати розпад калійного удобрення на 2 частини: першу навесні, а потім другу внести в травні-червні. Таким чином, ми зменшимо витрати, а також уникнемо небажаних наслідків надмірного удобрення в разі морозу.

У разі вибору конкретних добрив, то на ринку чимало пропозицій. Якщо ми зможемо внести до кінця березня, то можна використовувати дешевші, хлоридні форми. Єдиним добривом буде калієва сіль або якщо потрібно підживлювати також магній  різні типи каїніту (каїніт, магній каїніт). Існує також дуже широкий спектр багатокомпонентних добрив на основі хлориду калію. Однак, їх використання не є цілеспрямованим, оскільки вони також містять фосфор і азот, за які ми також будемо платити. Тим часом поширення удобрення з ортофосфатом у саду є дуже неефективним, в той час як час застосування хлористого калію — це зарано для удобрення азотом. Тому кращим рішенням було б використання калійної солі та внесення азотного добрива в квітні. Одним з рішень було б також використання “багатокомпонентного інгредієнта” з великою часткою азоту у вигляді сечовини (амід), але ці продукти є досить складними.

Якщо ми не вносимо калій у зазначений період, можна дати сульфат калію, з яким ми можемо чекати до середини квітня. Тоді буде набагато легше вибрати багатокомпонентний продукт, оскільки термін азотного удобрення буде доречним. Додатковою перевагою використання сульфатної форми калію буде внесення в грунт сірки, яка є важливим компонентом, що бере участь у перетворенні азоту. На жаль, сульфатні добрива трохи дорожчі.

Підготувала Валентина Кравець

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram