Впродовж року з’являється два покоління цибулевої мухи. Перша генерація вилітає, зазвичай, в кінці квітня та відкладає яйця в рослини або землю, а личинки другого покоління з’являються під час сезону сушіння цибулі з кінця липня до збору врожаю цибулі. При цьому цибулева муха — шкідник, який найбільше уражує цибулю в період від посіву до засихання, впливає на розвиток цибулини та шкодить усім видам цибулевих.
Читайте: Як захистити часник від хвороб і отримати якісний урожай?
Найбільшої шкоди цибулева муха завдає у фазі 2-6 листків. У пошкоджених рослин перестає розвиватись корінь, цибулина жовкне і висихає.
NB: У хворої рослини листки в’януть, набувають жовто-сірого забарвлення, а потім засихають.
Перша генерація личинок вилуплюється із яєць, які цибулева муха закладає в землю, і живуть з початку травня до початку липня.
Комахи другого покоління з’являються в середині липня, а личинки можуть уражувати врожай з кінця липня до збору урожаю. У цей час пошкоджують посіви таким чином: потрапляють під цибулиння та виїдають саму цибулину. Такі плоди починають гнити і стають непридатні для зберігання. При цьому личинки другого покоління можуть потрапити в овочесховище із зараженою цибулею.
Тривогу слід піднімати після виявлення 2-3 яйця на метрі рядка посівів.
Для захисту цибулі допускаються препарати на основі таких речовин як ацетаміприд, лямбда-цигалотрин, дельтаметрин. Для того, щоб шкідливий організм не перемістився на урожай наступного року, рекомендують змінювати місце посівів цибулевих.
До нехімічних заходів належить метод відлякування. Зокрема, в період яйцекладки цибулевої мухи (це період від середини квітня до середини травня, залежно від регіону та погоди) можна використовувати речовини, які їх відлякують: ґрунт уздовж рядків опудрюють тютюновим пилом або його сумішшю з вапном (1 : 1) у дозі 1-2 кг на 10 м2. До цієї суміші можна додати гіркий мелений перець (0,5 чайної ложки).
Обробки проводять через кожні 7-8 днів проти першого покоління і одну – проти другого.
У період льоту мух посіви можна обробляти настоями хвойного екстракту (200 г/10 л води) або тютюну (400 г/10 л води). Субстрат заливають гарячою водою, настоюють дві доби і проціджують. Перед обробкою додають рідке мило (50 г/10 л екстракту) у якості прилипача.
Якщо личинки цибулевої мухи відродилися, рослини можна поливати розчином кухонної солі (200 г/10 л води) або розчином аміаку (3 ст. ложки на 10 л води), уникаючи потрапляння розчинів на листки.