У Європі, а зокрема в Голландії, норми очистки води вимагають очищення її від можливих залишкових добрив і засобів захисту рослин. Саме тому тепличні господарства країни все частіше застосовують рециркуляцію живильного розчину. Однак такий спосіб внесення добрив призводить до зростання концентрації натрію в живильному розчині, що може викликати серйозний дисбаланс елементів в зоні коренів. Про це пише FreshPlaza.de.

До прикладу, вчені з голландського університету в Вагенінгене вивчали вирощування солодкого перцю в мінеральній ваті при різній концентрації натрію в живильному розчині. І як вони з’ясували, підвищення вмісту речовини порівняно з загальноприйнятими дозами натрію не мали якогось негативного впливу на ріст рослин і плодоношення.

Однак перець споживає натрій у невеликих кількостях, тому низьке співвідношення калію і кальцію в розчині не впливає на споживання рослиною натрію, тому результати, отримані на перці, не можна екстраполювати на інші культури.

Тому питання вирішили вивчити при вирощуванні помідорів та огірків. Дослідники вдалися до методу розділених лотків, коли половина коренів рослини перебували в лотку зі стандартним розчином, а друга половина в лотку, в який можна додавати дренажний розчин і регулювати вміст натрію.

Як зазначають науковці, знизити надходження натрію в рослину може додавання гумітів, тобто стабільних органічних сполук, що утворюються в результаті мікробіологічного розкладання органічної маси. Дослідження свідчать, що гумати знижують шкоду натрію для рослин на 10-15%, оскільки зменшується його споживання рослиною. При цьому вчені рекомендують використовувати гумат калію, а не гумат натрію, щоб запобігти ще більшому зростання вмісту натрію в розчині.