Найчастіше на фальсифікації насіння «обпікаються» дрібні фермери. Як цього уникнути і чим загрожує посадка підробленого сировини — розбирався GrowHow.
Посівна — в розпалі. А це означає, що і шахрайські схеми з продажу підробленого насіння — теж на піку. Разом з менеджером із зв’язків з державним органами та стратегічних проектів, Corteva Agriscience Павлом Матюшею ми з’ясували, як не потрапити в руки шахраїв.

Сім років для насіння

Скільки часу може зайняти посівна? Залежно від площі поля, цей час вимірюється годинами і днями. А ось селекція нових гібридів рослин займає роки і місяці. В середньому на це йде 7 років і кілька десятків, а то і сотень мільйонів доларів. Над створенням нового гібрида працює величезна команда: селекціонери, агрономи, маркетологи. Коли гібрид виведений, починається етап виробництва насіння. Урожай нового гібрида відвозять на завод, де майбутнє сертифіковане насіння проходить кілька етапів: первинне сушіння, очищення, калібрування, протруєння та запаковування. Ці процеси теж займають кілька тижнів або місяців. Звідси ми приходимо і до офіційної ціни насіння. Вона не може бути низькою.

— За деякими оцінками, ринок насіння в Україні сягає мільярда доларів, — каже Павло Матюша. — І, звичайно, це ласий шматочок для шахраїв. Є кілька схем фальсифікації насіння. Найчастіше це імітація оригінального продукту. Відтворення дизайну мішка, наліпок, торгової марки. Якщо бути уважним при покупці, то цей вид підробки легко помітити при звичайному візуальному огляді. Але, як кажуть люди з виробництв, підробки стають все кращим. Наприклад, бувають випадки, коли фермери самі дуже акуратно відкривають мішки з оригінальними насінням, а потім продають їх на контрафактні виробництва. Поки що не було виявлено транскордонних підробок насіння. Виходить, що всі підробки виробляються на території України, — пояснює експерт.


Зазвичай, оригінальної генетики сортів у підробках немає. За великим рахунком, там лежить сміття. У кращому випадку гібридне насіння.

NB: Можна простежити залежність між розміром господарств та кількістю фальсифікату, який їм попадався. Чим більше у фермера полів, тим менше ймовірність, що він купить підроблене насіння. Всього 5% великих господарств під час опитування підтвердили, що мали справу з підробками. У середніх господарствах ця цифра досягла вже 20%, а в невеликих (менше 5 тисяч га) 28%.

Чому так? Просто великі виробники працюють з перевіреними дистриб’юторами, і у них немає потреби виходити на ринок дрібнооптових або просто дрібних продажів.

Кому шкодить контрафактне насіння

Всім. Для фермера це гра в російську рулетку зійде або не зійде. А крім поганої схожості, і низка інших проблем: висока захворюваність рослин, резистентність до заявлених гербіцидів, слабка врожайність, низький клас врожаю за характеристиками. Як наслідок, фермер витрачає ще більше грошей на додаткові засоби захисту рослин.

Контрафактне зерно також завдає шкоди навколишньому середовищу. Невідомо, чим протруєне насіння, і чи не буде ця речовина небезпечною.

— Ось приклад: нещодавно в Україні заарештували контрафактне виробництво, яке знаходилося у дворі звичайного житлового будинку в селі, — каже Павло. — І там протравлену оболонку синього кольору замінювали звичайною фарбою. Насіння фарбували в бетономішалці, а потім сушили.

Страждає і суспільство: держава недоотримує податки, народ отримує неякісні продукти, а Україна  скомпрометований імідж.

Чому фальсифікат купують?

Головна причина це низька ціна. Тому і страждають від підробок зазвичай дрібні фермери вони намагаються заощадити. Друга причина це брак інформації. Багато хто не знає, наскільки підроблене насіння відрізняється від сертифікованого. Третя причина фрагментарність закупок. Коли насіння докуповують дрібними партіями у міру отримання грошей.

Як уникнути підробки?

Вихід №1. Купуйте насіння у офіційних дистриб’юторів

У кожного виробника насіння на сайті вказані офіційні постачальники і дистриб’ютори. Жодна компанія не рекомендує купувати у «лівих» постачальників, на стихійних ринках, з машин насипом. Тільки через офіційні канали поставок.

Вихід №2. Перевіряйте захисні голограми

Більшість компаній використовують захисні голограми. Вони клеються на кожен мішок. Відрізнити підроблену голограму від оригінальної легко: зазвичай справжню можна розглянути повністю під одним кутом. А ось фейкову видно всю й відразу.

— Звичайно, умільці можуть акуратно відклеювати голограми з уже використаних мішків і клеїти їх на нові. Але це можна помітити, якщо придивитися уважніше. Найчастіше на голограмі залишиться прострочки. А на мішку вона буде трохи в іншому місці. І рядки перфорації не співпадуть, —зазначає експерт.

Вихід №3. Користуйтеся системою відстеження

У кожної голограми є унікальний код, який активується на виробництві. За цим кодом можна перевіряти оригінальність насіння. Все просто: заходите на сайт компанії-виробника, вводите код і читати вирок. Важливий нюанс: якщо на сторінці написано, що товар може бути скомпрометований, це не означає обов’язково підробку. Але це маячок і привід звернутися до виробника і уточнити, в чому справа.



Вихід №4. Не купуйтеся на низьку ціну

Ми вже з’ясували, що сертифіковане насіння дешевим бути не може. Тому низька ціна повинна вас насторожити, а не порадувати.

Якщо ви все-таки купили підробку

Що робити? Найважливіше не залишатися осторонь. Найгірше промовчати. Компанії-виробники зацікавлені в тому, щоб покарати шахраїв, що наживаються на їхньому бренді.

— Наприклад, у Кіровоградській області група людей торгувала насінням відомого бренду, їх виявили, зробили контрольні закупівлі, завели справу за статтею «Порушення прав на торгівельний знак». Почалися суди, потім апеляції, потім повторний розгляд. Тяганина триває вже 4 роки, рішення поки немає, — каже Павло Матюша. — Інший випадок стався в Миколаївській області. Фермер купив насіння, запідозрив, що є якісь проблеми і зв’язався з виробником. Він постраждав від шахрайства, компанія — від порушення прав на торгівельний знак. Ця справа в результаті пішла за статтею «Шахрайство», тому що фермер сам подав позов до суду. Цікава історія була з фірмою, яка торгує гофрованим картоном. Вона розміщувала в інтернеті оголошення, мовляв, ми продаємо мішки такої-то торгової марки. Кому потрібні? Цей позов був вже за статтею «Порушення авторського права і суміжних прав». Фірма з виробництва картону визнала свою провину. Так, судові тяжби у подібних справах рідко доводяться до кінця. Але це не означає, що їх не потрібно заводити. Чим більше ми про це говоримо, тим більше щось буде відбуватися.

Що робити, якщо запідозрили підробку

Шлях від виявлення фальсифікату до суду такий:

  • потрібно встановити продавця цього товару. І звернутися до місцевого відділення поліції;
  • слідчий повинен звернутися в Укрпатент. Щоб упевнитися, чи мало місце порушення права на торгівельну марку;
  • коли він отримує підтвердження, починається допит потерпілого;
  • наступний пункт контрольна закупівля. Вона потрібна, щоб провести експертизу і довести підробку;
  • далі йдуть обшуки і допит підозрюваних;
  • потім справа потрапляє до суду.

Як боротися з підробками?

Крок №1

— Потрібно проводити роботу з фермерами, — говорить Павло Матюша. — Вони мають знати, чому купувати контрафакт — погано. Зрештою, це невигідно для них, адже веде до недоодержаними врожаїв і втрачених грошей.


Крок №2

— Суспільство має створювати позитивний тиск на владу, щоб це питання дійшло до системних рішень, — каже Матюша. — Наприклад, щоб оновився або створився підрозділ поліції, який займається захистом інтелектуальних прав. Станом на зараз в національній поліції немає такого профільного відділу. І при виявленні фальсифікату насіння поліція просто не знає, що робити.

Крок №3

— Навчання та інформування. Вся інформація повинна бути в максимально відкритому доступі, — вважає Павло. — Чим більше суспільство знає, тим більше воно може на щось впливати. Наприклад, на пункт другий цього плану.

Підготувала Ольга Кромченко

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram