Серед усіх поживних речовин, необхідних рослинам, азот чи не найбільше має надзвичайно сильну врожайну дію на рослини. Як уникнути втрати цього цінного елемента?

Денітрифікація, вимивання та випаровування три “ворожі” процеси для фермерів. Рослини беруть азот із ґрунту у вигляді амонію або нітрату. Нітратна форма, на відміну від амонійної, не може утримуватися сорбційним комплексом, що робить його сприйнятливим до вилуговування та денітрифікації.

Як випливає з назви, промивання полягає у переміщенні нітратів разом з дощовою водою в ґрунтовий профіль, нижче зони кореневої системи, в результаті тривалих або сильних дощів. Своєю чергою, денітрифікація, яка відбувається в анаеробних умовах, призводить до викиду в атмосферу газоподібних сполук оксидів азоту або молекулярного азоту. Зазвичай цьому процесу сприяє надмірна вологість ґрунту.

Випаровування відбувається під час внесення природних або мінеральних добрив, що містять азот у формі амонію та аміду. Якщо вищезазначені добрива недостатньо швидко змішати з ґрунтом, відбуваються хімічні процеси, що призводять до утворення карбонату амонію, який потім розкладається на аміак та вуглекислий газ. Якщо, навпаки, добриво, що використовується, змішується з ґрунтом, то утворення летких хімічних сполук обмежується внаслідок сорбції іонів в результаті гідролізу.

NB: За підрахунками науковців, лише близько 50% азоту, що надходить з добрив, отримують рослини. У середньому 25 % залишається знерухомленим, а решта 25 % втрачається завдяки денітрифікації (5%) та вимиванню (20%).

У світлі цих цифр стає розумним впровадити тактику, яка дозволяє максимально ефективно використовувати дорогі добрива. На додаток до очевидної фінансової шкоди, втрати азоту негативно впливають на навколишнє середовище, сприяючи забрудненню поверхневих вод та глобальному потеплінню.

Основою запобігання втрат азоту є уникнення факторів ризику, пов’язаних з погодою та ґрунтовими умовами, які можуть сприяти активізації процесів, що ведуть до втрат азоту.

NB: Аміак особливо інтенсивно випаровується при внесенні добрив при високих температурах, у вітряні дні й без опадів. З цієї причини найкращий час для використання природних добрив  прохолодними безвітряними вечорами.

Посилене випаровування аміаку відбувається на ґрунтах з високим рН або свіжо вапнованим, оскільки високе рН збільшує випаровування аміаку. Ось чому вапнування та підживлення, не слід поєднувати з гноєм. Варто враховувати, що занадто низький рН також негативно впливає на засвоєння азоту рослинами.

Час є надзвичайно важливим фактором, що обмежує втрати азоту у вигляді аміаку. Покриття природних добрив та сечовини ґрунтом відразу після їх внесення зменшує викиди аміаку до 90%.

Часто достатньо почати з дотримання основних рекомендацій належної сільськогосподарської практики, які не вимагають великих витрат. Значний наголос слід приділити підживленню на основі потреб. У зв’язку з цим корисно буде дотримуватися плану живлення, який враховує поживні потреби рослин та ступінь їх охоплення за рахунок власних ресурсів.

NB: З метою підвищення ефективності використання добрив також рекомендується розділити загальну дозу азоту на кілька частин. 

Особливий ризик втрат виникає, коли ґрунт залишається непокритим після збору врожаю. Тоді варто задуматись про посів міжкультурних сумішей. Замість того, щоб вимиватись азот, що залишається в ґрунті після збору врожаю, буде забиратися корінням посіяних рослин і використовуватись для їх росту. Потім накопичений азот буде вивільнений із залишків урожайних культур та повторно використаний іншими культурами, вирощеними в основній культурі.

Для того, щоб зменшити втрати азоту з ґрунту, корисно буде зменшити інтенсивність обробітку ґрунту, не орати та запроваджувати консерваційні обробки ґрунту. Завдяки використанню ґрунтозбережного обробітку, стрічкового або нульового обробітку поліпшуються властивості ґрунту, що дозволяє уникнути утворення водних басейнів, які також призводить до втрат азоту в результаті денітрифікації.

NB: Системи грунтообробітку, що виключають оранку, сприяють збільшенню вмісту гумусу в ґрунті, а це запобігає вимиванню нітратів.

Прикладом рішень, що допомагають зменшити втрати азоту, є сівалки, пристосовані для одночасного внесення добрив, що зменшує ризик втрати поживних речовин через поверхневий стік.

Переклала за матеріалами Farmer.pl Валентина Кравець

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram