Для керованого бджолозапилення пасічника краще обирати у своєму районі — експертка

Редакція GrowHow.in.ua   2023-02-24
Вигідним варіантом запилення багаторічних насаджень є власна пасіка. Однак у ньому є сенс лише тоді, коли господарство має кошти та інші ресурси на утримання пасіки. Якщо ж не планується медозбір, то це економічно невигідно. У такому випадку для фермерів краще отримати послугу із надання керованого бджолозапилення. Про це йдеться у матеріалі “Завдяки керованому бджолозапиленню можливо суттєво збільшити дохідність в плодово-ягідному секторі”.

Це win-win варіант, оскільки є відповідальний весь рік за бджіл пасічник і аграрій, зацікавлений у запиленні у конкретний місяць року. Вони укладають між собою договір на певний період, на потрібну кількість днів, із врахуванням погодних умов та вегетації запилюваної культури. Після цього — пасічник надає послугу запилення, в яку включає вартість підвезення, відвезення вуликів, їх обслуговування конкретно під час запилення.

Як розповіла GrowHow експертка із бджолозапилення Асоціації керованого запилення «BeesAgro» Леонора Адамчук, в Україні багато господарств вже використовують послугу керованого бджолозапилення. Наприклад, у кооперативі «АгроВесна» з Житомирщини у 2020 р. таким методом запилювали ремонтантну малину, а у 2021 р. — суницю. ТОВ «Нікдарія» вже два роки поспіль запилює чорницю високорослу.

Для тих, хто хоче використовувати послугу контрольованого бджолозапилення, експертка радить вибирати пасічника у своєму регіоні. Однак важливо, щоб відстань між насадженнями для запилення і пасікою була мінімум 5 км, а краще й 10 км і більше.

— Справа у тому, що бджоли мають пам’ять щодо місця знаходження свого житла, то ж можуть повертатися. В основному — льотна бджола, задіяна на запиленні. Може бути така «ведмежа послуга», коли фермер запросив сусіда на запилення, але льотні бджоли повернулися додому. Там вулика немає і вони загинули. А у вулику залишилися нельотні молоді бджоли, які запилення здійснювати не можуть. Тому відстань — це ключове, — розповіла Леонора Адамчук.

Більше на цю тему читайте у великому інтерв’ю пані Леонори для GrowHow.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram