Чому українські аграрії вибирають обприскувач BERTHOUD Raptor?

Raptor від BERTHOUD – машина, на яку з року в рік припадає значна частина українського ринку самохідних обприскувачів. Вона створена для великих площ і продуктивностей, утім, серед її поціновувачів є й чимало невеликих господарств. “Чому Raptor?” – ми поставили це запитання керівникам підприємств, на захисті посівів яких працюють ці “самоходи”. 

ТОВ “Біріт імені Шевченка” (Житомирська обл.): “Ми просто почали ВЧАСНО обприскувати”

– Придбали Raptor 4240 навесні минулого року, щоб підвищити ефективність та швидкість обробок, розповідає Ігор Чернозуб, директор ТОВ “Біріт імені Шевченка”. – Зупинилися на цій машині, бо вона коштує дешевше від конкурентів, а функції має ті самі. До того ж, відгуки про BERTHOUD – тільки найкращі. За швидкістю Raptor – супер! Більше накриває: 200 га за зміну, коли раніше закривали 60 га; кліренс – високий (змінний 1,25–1,8 м) – ми обприскували ріпак і кукурудзу на пізніх стадіях розвитку; швидше йде до поля, та й ґрунти в нас такі, що десь причіпний може загрузнути, а Raptor проходить.

Це, передусім, завдяки способу передачі потужності. У Raptor пара передніх і пара задніх рушіїв обслуговується окремими гідростатичними насосами Bosch Rexroth. Це принцип неповного гідростатичного приводу, завдяки якому досягається високий крутний момент та ефективна передача потужності на рушії. Зокрема, мінімізовано ризик перегріву трансмісійного мастила в разі великого навантаження. До того ж, мотор-колеса Raptor оснащенні двигунами змінного об’єму, завдяки чому на них подається рівно стільки потужності, скільки потрібно в конкретний момент.

Рушійну силу в Raptor продукує двигун Deutz, Tier 3a потужністю 200 або 270 к.с.

– До Raptor 4240 ми працювали на французькому “самоході” Matrot, – каже Сергій Мисюра, головний інженер ТОВ “Біріт імені Шевченка”. Добра машина, але стара: немає системи посекційного відключення, ущільнення в кабіні вже не те – хімія може потрапляти всередину, тим більше, що штанга спереду, довше переїжджає з поля на поле, та й кліренс менший. Головне, що ми отримали, придбавши Raptor 4240 – ми просто почали вчасно обприскувати! Cтара техніка є стара: хоч там і штанги більші (36 м), але вона ламалася і ми не встигали покропити ті площі, що закриває Raptor. Цей пішов і працює, – за день обробляє все те, що нам треба.

СТОВ “Матейківінвестагро” (Вінницька обл., 2000 га): швидкість, якість і нові можливості

– Придбали Raptor 4240 минулого року. До цього в нас працювали два причіпні 3-кубові обприскувачі: американський та вітчизняного виробництва, – розповідає Андрій Шевчук, головний агроном СТОВ“Матейківінвестагро”. Велика перевага Raptor – високий кліренс (гідравлічно змінюваний 1,25–1,8 м) – ми змогли зробити фунгіцидні обробки соняшнику, що було нереально з причіпними. На осінніх обробках Raptor за продуктивністю заміняв два причіпних. Загалом обприскування стало швидшим, якіснішим, а завдяки автопілоту та посекційному відключенню – без перевитрати ЗЗР.

Висока середня робоча швидкість Raptor і рівномірне покриття листової поверхні – це, передусім, результат роботи унікальної підвіски штанги Axiale. Підвіска аксіально-маятникового типу – штанга ведеться перпендикулярно силі тяжіння, але водночас здатна м’яко повторювати положення осі обприскувача, тобто, копіювати рельєф поля без втручання оператора та рвучких рухів. Чутливість реакції оператор налаштовує з кабіни. Господарський Raptor 4240 також оснащений системою активного ведення штанги Boom Control, що здатна орієнтуватися і на рослини, і на ґрунт, або одночасно на обидва фактори, та ще й компенсовувати нахил машини (версія Active).

ТОВ “ОВСП “Присамар’є” (Дніпропетровська обл., 1200 га): мотивація – безпека оператора

Ми придбали Raptor 4240 наприкінці 2021 року, – каже Михайло Мирний, директор ТОВ “ОВСП “Присамар’є”. – Передусім, це пов’язано зі захистом оператора від хімії. Гостро відчуваємо нестачу кадрів. Знайти людину навіть на сучасну техніку – проблема, а охочих працювати з причіпними обприскувачами, особливо на простих тракторах, немає. Купили Raptor 4240, передусім, через цеі не дарма.

Кабіна поточної генерації Raptor відповідає найвищому, 4-му, рівню захисту оператора від небезпечних речовин, відповідно до стандартів ЄС BS EN 15695-2:2017.

– Через війну ми довго чекали на доукомплектацію, – потрапили в такий період, коли обриваються всі зв’язки, тож обприскувач запустили посеред весни, – додає Михайло Мирний.За сезон роботи з Raptor 4240 ми відчули, що продуктивність набагато вища: до +40%, як порівняти з нашими причіпними обприскувачами. Він працює на автопілоті, має посекційне відключення та загалом забезпечує краще покриття.

СФГ “Башмаченков” (Кіровоградська обл., 1000 га):  відцентровий насос і вдвічі якісніше обприскування

Наприкінці 2021-го почали шукати заміну нашим причіпним обприскувачам вітчизняного виробництва: дуже слаба продуктивність, якість покриття – аж ніяк не найкраща, та й потрібно тримати трактор на обприскуванні, коли його можна залучити на коткування чи посів, – розповідає Руслан Лисенко, головний інженер СФГ “Башмаченков”. – Вибрали Raptor 3240, адже, крім співвідношення “ціна-якість”, були й оптимальні строки поставки. Комплектація мене більш ніж влаштовує: посекційне відключення, контроль виливу, навігація, кліренс (сталий 1,8 м – ред.), насос… До нього всі наші обприскувачі мали мембранні насоси: рік-два – діафрагма проривається і треба ремонтувати весь агрегат. У Raptor насос – відцентровий – потенційно особливого ремонту не потребує.

Raptor оснащений насосом Omega запатентованої конструкції BERTHOUD. Суть патенту – це окремі чавунні турбіни: на режим високого й низького тиску. Це забезпечило насосу продуктивність на рівні 550 л/хв. (за тиску 3 бари) та суттєвий робочий ресурс.

Робочий розчин може циркулювати магістралями не тільки під час обприскування. Існує комплектація Raptor, за якої система забезпечує безперервну циркуляцію рідини від моменту ввімкнення двигуна. Серед очевидних переваг – якісніше перемішування та менший обсяг осаду.

Бак господарського “самохода” має об’єм 3200 л, також доступні варіанти 4200 та 5200 л.

– Якщо взяти 10-бальну шкалу, то причіпні обприскувачі – 4-5 балів, а BERTHOUD Raptor – 9: і за якістю виливу, і за якістю обробки, – підкреслює Руслан Лисенко. Важко перевозити між полями (високий кліренс), але, наприклад, для десикації соняшнику 1,8 м підходить прекрасно. Він має добру прохідність, хоча 200 к.с. для нашого рельєфу трохи не вистачає: під гірку зі заповненим баком йому важкувато. Все встигаємо кропити ночами (та й у нас не та площа, щоб працювати цілодобово). Загалом Raptor 3240 – це дуже вигідне придбання для господарства.

ТОВ “Агро Трак” (Рівненська обл., 1200 га): машина, що сприяла розвитку

– Ми працювали з причіпними обприскувачами вітчизняного виробництва, з часом постала потреба у висококліренсній машині. Для себе визначили, що найкраще ці потреби може  задовольнити BERTHOUD, тож рік тому придбали Raptor 4240, – згадує Михайло Подольський, співвласник ТОВ “Агро Трак”. Це зовсім інший обприскувач: посекційне відключення, активне ведення штанги… – його некоректно порівнювати з тим, на чому працювали раніше. З Raptor ми отримали якість внесення, а також більшу робочу швидкість і меншу кількість заправок – високу продуктивність.

Бак на 4200 л – це орієнтовно 20 га на одній заправці (норма 200 л/га),  270 к.с. двигуна Deutz означають, що обприскувачу стане сил належно долати підйоми навіть, коли цей бак заповнений сповна, а гідростатична трансмісія Bosch Rexroth і колеса з гідродвигунами перемінного об’єму гарантують те, що ця потужність буде ефективно реалізована.

– З новим Raptor та його штангою 32 м продуктивність обприскування підвищилася вдвічі! – зазначає Михайло Подольський.– Жаль, у нас немає де використати його потужність на 100% – він здатний робити набагато більше! Raptor 4240 дав нам розвиток: це майбутнє. Сьогодні він закриває наші потреби в обприскуванні на 100% – ми задоволені.

Читайте також: “Самоходи”, що вартують вкладених грошей, – практика ФГ “Вікторія-92”

 Чому Raptor?

Можливість легше знайти та втримати на роботі кваліфікованого оператора, отримати кілька додаткових відсотків олійності насіння соняшнику, яке би без захисту “з’їли” грибкові хвороби, для обробки тієї самої площі залучати вдвічі менше тракторів і операторів, і мати вдвічі вищу якість покриття – це ефективне обприскування. Це високопродуктивне обприскування. Це головний результат, що забезпечив Raptor у цих підприємствах, і основна причина, чому агробізнес вибирає його.

Дмитро РАДІОНОВ

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram