Відколи тут уперше купили високотехнологічний обприскувач, а стара техніка остаточно стала історією, бренд BERTHOUD став невід’ємним елементом сезонних буднів ФГ “Вікторія-92”. Спершу – Raptor 3240, а сьогодні – одразу два нових “самоходи” й навіть компактний навісний обприскувач французького виробника. Чому ця техніка так припала до душі господарству, та як вона працює на пагорбах Тернопільщини? Докладно – далі.
32 на 42
На сьогодні ФГ “Вікторія-92” об’єднує приблизно 4500 га полів, на яких вирощують озимі пшеницю та ріпак, а також кукурудзу, соняшник, сою та ярий ячмінь. Більшість площ господарства – непрості для обприскування: орієнтовно 60% розташовані на горбистому рельєфі й тільки 1800 га – на рівнині.
Raptor 3240 із 3-кубовим баком, відцентровим насосом 550 л/хв., захватом 30 м, сталим кліренсом 180 см, класичною системою обприскування та датчиками на штангах для автоматичного контролю висоти став першим обприскувачем, що на думку господарів, оптимально підходив для цих умов.
– Raptor 3240 був першим обприскувачем, що ми купили, – згадує Олег Дмитришен, заступник голови ФГ “Вікторія-92”. – Посприяли менеджери дистриб’ютора – добре ознайомили з машиною, до того ж, співвідношення “ціна-якість” нас влаштовувало.
Та з часом почало бракувати об’єму “бочки”, незмінний кліренс і механічне регулювання колії ставали проблемою на горбах і переїздах. Якщо кліренс не регулюється, центр мас – високо, і з вузькою колією горбами стає дуже небезпечно рухатися. Гідравлічні кліренс і колія потрібні обов’язково. Попри це, Raptor досить якісно виконував свою роботу, тож 2021 року ми за програмою trade-in замінили наш 3240 на новий краще вкомплектований Raptor 4240.
Raptor 4240 має більший бункер (4200 л), ширшу штангу (32 м), потужніший двигун (270 к.с.) та, ясна річ, гідравлічно змінювані: кліренс (1,25–1,8 м) та колію (2,25–2,95 м). Утім, далеко не тільки ці фактори зіграли на користь нової моделі.
Штанга, рама та Spraytronic
– Якість обприскування у BERTHOUD, – я вважаю, – одна з кращих. Зокрема, він досить гарно тримає “крила” та копіює поверхню, навіть нерівну, – оцінює Олег Дмитришен.
На такий результат у тісній синергії працює кілька рішень. Передусім, підвіска штанги Axiale, що поєднує в собі переваги підвісок маятникового та аксіального типів. Точка кріплення до обприскувача розміщена у центрі мас штанги, завдяки чому вона зберігає задане положення. Водночас, пружинні амортизатори, що через навіску з’єднані з балкою обприскувача, змушують штанги повторювати положення осі машини. Чутливість задає оператор прямо з кабіни. На практиці це втілюється у відмінну вертикальну стійкість та здатність штанги копіювати зміну рельєфу без людського втручання.
– Всі наші самохідні обприскувачі оснащенні датчиками на штангах для автоматичного контролю висоти. Захват великий, рельєф горбистий, тож у наших умовах такі датчики – обов’язкова умова, – зазначає Олег Дмитришен.
Це датчики системи BOOM CONTROL, що зберігає оптимальну відстань штанги до оброблюваної поверхні. Система працює на швидкості до 30 км/год і може орієнтуватися: на ґрунт, на рослини, або працювати у змішаному режимі. BOOM CONTROL доступна у версіях: Total (підтримка заданої висоти штанги і контроль кожного крила) та Active (те саме з компенсацією нахилу обприскувача).
Зрозуміло, що на стійке положення штанги впливає конструкція рами та підвіски мостів. Передній міст Raptor оснащений двома пневматичними подушками, розташованими вздовж осі коліс, задній – двома подушками впоперек осі коліс: це створює більш точне копіювання поверхні рушіями. Стійкість забезпечують гідравлічні амортизатори на кожному колесі.
– Наш Raptor 4240 укомплектований системою Spraytronic, – стартуючи, обприскувач одразу виходить на робочий тиск, тому немає “клинів”, – звертає увагу аграрій.
Та це лише частина можливостей. Головний ефект від Spraytronic – розширення діапазону швидкості, у якому форсунка зберігає норму виливу, на 70%! Це як працювати в діапазоні 10–17 км/год. одними й тими самими форсунками. Як наслідок – суттєве скорочення пере- та недоливів через порушення граничної швидкості.
Ще одна корисна функція – можливість зміни розміру краплі зі збереженням норми виливу: це відбувається за рахунок можливості зміни робочого тиску безпосередньо під час руху. Збільшення краплі потрібно для того, щоб впоратися з ризиком знесення препарату під час збільшення швидкості вітру (коли, наприклад, виїжджаємо на продувну ділянку в полі).
Незалежно від наявності Spraytronic, подача робочого розчину на форсунки покладена на відцентровий двокамерний насос OMEGA продуктивністю 550 л/хв (за 3 bar, max 8 bar). Його особливість – дві чавунні турбіни: одна працює в режимі високого, інша – низького тиску. Це позитивно вплинуло як на продуктивність насоса, так і на його ресурс.
Залежно від комплектації, система циркуляції робочого розчину може працювати виключно під час обприскування, або весь час. Останній варіант надає більше переваг, зокрема: постійне перемішування робочого розчину, мінімізацію обсягу забруднень та осаду, а також простіше керування системою.
У погоні за продуктивністю
Максимальна споряджена маса господарського обприскувача Raptor 4240 – приблизно 14,5 т. Впевнено “бігати” з такою вагою пагорбами ФГ “Вікторія-92” йому дозволяє 270 кінських сил двигуна Deutz (Tier 3), а також гідростатична трансмісія BOSCH REXROTH із 4-ма мотор-колесами. Їхні двигуни мають перемінний робочий об’єм, що забезпечує високу адаптивність рушіїв до навантаження, – це покращує зчеплення та мінімізує буксування.
– З Raptor 4240 ми збільшили продуктивність обприскування на 30-40%, – наголошує Олег Дмитришен, заступник голови ФГ “Вікторія-92”.
Втім, незабаром і цей показник став замалим.
– Ми майже щороку збільшуємо площі полів в обробітку. Один обприскувач не завжди встигає – деякі обробки не зробили, і це, зрозуміло, відображається на кінцевому результаті, – додає аграрій. – Тож минулого року ми придбали BERTHOUD Bruin 4240, але вже зі штангою 36 м (у майбутньому будемо брати тільки такий захват). Чому вибрали його? Тому що: ще потужніший мотор, ширша колія і захват ”крил”, більша кабіна та прийнятна ціна. Щодо BERTHOUD сумнівів не було: ми переконалися у відмінній якості обприскування Raptor, тож розуміли що беремо.
Всередині Raptor та Bruin – дуже схожі між собою, але є вагомі відмінності. Bruin спеціально розробляли для складних умов роботи: великого навантаження та непростого рельєфу. Через це він має ширшу раму, краще розподілення ваги на осі (50:50), ширшу колію (3,05–4,06 м, змінюється гідравлічно), змінний кліренс (1,5–1,8 м), коротку колісну базу 4,45 м та двигун номінальною потужністю 275 “коней” (Tier 3a). Штанга, система обприскування, бак, насос, рушії тощо є ідентичними з Raptor.
Висновки
– Нас обслуговує “Агротерра”, Bruin придбали в цього дилера – співпрацею задоволені, – резюмує Олег Дмитришен, заступник голови фермерського господарства. – Раніше наші оператори відвідували навчання BERTHOUD, але 22-ий був таким нестандартним роком, що за це годі було й казати. Загалом: у нас був обприскувач BERTHOUD, замінили його на потужніший BERTHOUD, тепер купили ще один, і, крім того, взяли їхній навісний 800-літровий обприскувач для обробки невеликих ділянок. Що тут скажеш? Ця техніка однозначно вартує вкладених грошей.
Дмитро РАДІОНОВ
Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram