Певні законодавчі обмеження не дають змоги повністю реалізувати попит на аграрні розписки. Про це йдеться у повідомленні Європейської бізнес асоціації (ЄБА).

За словами виконавчої директорки Комітету зернових та олійних культур ЄБА Ірини Душник, із розмов з представниками бізнесу зрозуміло, що попит на використання аграрних розписк є, але цей інструмент потрібно модернізувати. Для цього парламентарі спільно з ринком напрацювали законопроєкт №2805-д.

У ньому, зокрема йдеться про усунення колізії норми ЗУ “Про аграрні розписки” щодо 7-денного терміну для примусового виконання зобов’язань за аграрною розпискою та 30-денного строку очікування для отримання нотаріального напису відповідно до ЗУ “Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень”. Пропонується в останньому внести зміни, щоб його норми не були застосовні до операцій з розписками. Таким чином негайне отримання кредитором виконавчого надпису на аграрній розписці буде врегульовано також і загальними нормами українського законодавства.

Читайте за темою: Аграрні розписки можуть стати нецікавими кредиторам

Законопроєкт також передбачає усунення відповідальності третіх осіб за придбання продукції, яка, ймовірно, може вважатися заставою за агарними розписками. Дієвого механізму визначення та виокремлення частини заставленого зерна немає, тому ця норма недоцільна.

Документ також визначає аграрні розписки неемісійним цінним папером, який існує у формі електронного документу в Реєстрі аграрних розписок. Завдяки інтеграції Реєстру аграрних розписок з рядом державних систем, обмін даними та верифікація даних користувачів буде автоматизована. Вважають, що це підвищить прозорість та надійність інструменту.

NB: Користувачі аграрних розписок матимуть можливість здійснювати операції безпосередньо через власні кабінети у Реєстрі аграрних розписок. Це пришвидшить використання аграрних розписок, а також дасть змогу значно знизити вартість операцій з ними.

У ЄБА зазначили, що бізнес-спільнота підтримує ініційовані зміни. Перш за все, вони сприятимуть збільшенню обсягів фінансування агровиробників від місцевих та міжнародних трейдерів. Окрім цього здешевлять інструмент та вирішать “вузькі місця” зі збутом продукції агровиробників, котрі працюють з розписками.

Довідково: аграрні розписки це електронні цінні папери, які дають змогу агровиробниками залучати фінансування під заставу майбутнього врожаю. За даними Міжнародної Фінансової Корпорації, лише у 2021 р. агровиробники видали 2,400 розписок на загальну суму понад $600 млн.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram