Без очищення зерна перед зберіганням можна втратити до 70% урожаю — науковець

Очищення зернових мас від домішок насіння бур’янів і сор­ту­ван­ня най­е­фек­тивніше здійснюється на се­па­ра­то­рах вібраційної дії. Про це у матеріалі Очищення зерна перед зберіганням. Як не втратити урожай у власній коморі? розповів кандидат с/г наук Ігор Сторчоус.

Науковець зазначив, що під час вібрації ви­ко­нується ос­нов­не за­вдан­ня се­па­ру­ван­ня: пе­реміщен­ня ча­с­ток фракцій, що роз­поділя­ють­ся, в різні на­прям­ки ро­бо­чо­го про­сто­ру. Через схожий розмір і питому вагу насіння бур’янів важко відокремлюється від зерна основної культури, але фахівець радить обов’язково проводити сепарацію.

— Насіння деяких бур’янів часто містить отруйні речовини, небажані як для використання зерна для годівлі тварин, так і на виготовлення з нього продукції. Рівень такого засмічення може коливатися від 2 до 15%. Тому обов’язково рекомендовано зернову масу очищувати від насіння бур’янів, — наголосив Ігор Сторчоус.

Окрім сепараторів вібраційної дії науковець виділив й інші способи очищення:

  • ре­ші­тки (сита) з різними розмірами і формою отворів для просіювання насіння;
  • очищення за допомогою по­­вітря­них стру­ме­нів;
  • дис­ко­ві або циліндрич­ні трієри;
  • використання гравітаційно­го ­очис­ни­ка зер­на тощо.

Чисте і відсортоване зерно значно якісніше зберігається. Тому ці процедури рекомендовано проводити відразу після збирання урожаю. При поганому стані зернової маси втрати під час зберігання можуть становити навіть 70%.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram