Часто серед агрономів можна почути думку, що боротьбу зі злаковими бур’янами в посівах злакових культур потрібно проводити пізніше, ніж з дводольними, тому що злакові бур’яни розпочинають вегетацію пізніше. Та давайте з’ясуємо, які є найбільш поширені злакові бур’яни, і коли потрібно шукати їхні сходи в посівах озимих зернових культур.


Вже зараз, у кінці березня, обстежуючи посіви, спостерігаємо значну кількість метлюга звичайного – це однорічний озимий бур’ян, сходи якого з’являються як весною, так і на початку осені, і осінні сходи перезимовують. Шкідливішими є озимі форми метлюга, які краще розвинуті та становлять більшу конкуренцію рослинам озимої пшениці.
Це один із найнебезпечніших злакових бур’янів. У початкові періоди вегетації відрізнити сходи метлюга від сходів пшениці може не кожний агроном. Бур’ян майже непомітний у посіві, і лише перед збиранням він випереджає культурні рослини в рості, проникає у верхній ярус і швидко викидає волоть, затінюючи колосся зернових.
За наявності метлюга у кількості понад 100 шт./м², зниження врожаю сягає 0,75-0,8 т/га; лише один бур’ян на 1 м² зменшує урожайність культури на 0,019 т/га.
Також зараз у посівах зустрічається вівсюг звичайний, який належить до однорічних ярих ранніх бур’янів і сходить у березні-травні. Наявність 20 рослин вівсюга на 1 м² посівів озимої пшениці призводить до втрати приблизно 12% урожаю.
Злісними бур’янами в посівах зернових є багаторічні злакові: бромус (види) і пирій повзучий. Оскільки їх може бути велика кількість, то це призводить до того, що пшениця росте у щільному шарі бур’янів, які її переросли. В такому випадку втрати врожаю дуже великі – до 50% і більше. Шкідливість пирію у посівах озимої пшениці спостерігають уже за наявності 5 шт./м², що позначається на зменшенні врожаю зерна на 0,5-0,6 т/га.
Мишії сизий і зелений, куряче просо засмічують посіви в другій половині вегетації. Втрати врожаю за наявності у посівах озимої пшениці лише однієї рослини курячого проса на 1 м² становлять 0,017 т/га.
У Степу поширений бур’ян егілопс циліндричний, засміченість яким може призводити до зниження урожайності до 30% і більше. Домішки егілопсу неможливо повністю відокремити від урожаю зерна пшениці навіть спеціальними пристроями для очищення насіння. Це призводить, передусім, до нижчої ринкової ціни під час продажу зерна пшениці.
Як бачимо, втрати від присутності злакових бур’янів дуже відчутні, але й застосування грамініцидів може призводити до зниження врожайності та пошкодження колоса рослин, особливо, якщо ви застосовуєте їх у пізніші фази розвитку рослин.
З власного досвіду: застосувавши грамініциди у фазу кінець виходу в трубку – початок колосіння пшениці озимої, ми спостерігали утворення пустозерних колосків. Необхідність такого внесення була зумовлена другою хвилею злакових бур’янів. Втрати врожаю через це становили до 30%. За однакової технології на полях, де не вносили грамініциди (не було потреби) урожайність становила 7,5 т/га, де вносили – 5,3 т/га.
NB: Як підсумок, маємо виробити собі за правило контролювати злакові бур’яни відповідно до їхнього розвитку в посівах, оскільки запізнення із внесенням веде до втрат урожаю, як від негативного впливу від наявності самих бур’янів, так і від впливу грамініцидів. Ми несемо витрати на гербіциди, заразом знижуючи собі врожайність, тобто спричиняємо подвійні витрати.
Читайте також: Бур’яни в озимій пшениці. Які втрати врожаю? Ранній весняний захист
Зниження врожайності зернових та зниження ефективності грамініцидів може відбуватися і з таких причин:
- Ефективність дії грамініцидів дуже сильно залежить від погодних умов (зниження/підвищення температури, посуха).
- Стійкість злакових бур’янів до дії грамініцидів швидко зростає у процесі росту та розвитку.
NB: Нестабільні погодні умови навесні під час застосування грамініцидів можуть викликати стрес у рослин культури, і, як наслідок – чутливість до обробки грамініцидами. Втрати врожаю можуть бути суттєві – до 20-50%.
Щоб запобігти таким втратам, грамініциди потрібно вносити, дотримуючись чітко визначених параметрів:
- оптимальна температура застосування – від +8 до +25°С;
- злакові бур’яни мають перебувати у фазах розвитку від 1-го листка до початку кущення;
- зернові не мають перебувати в стані стресу від погодних чинників;
- бур’яни на момент застосування мають активно вегетувати та також не перебувати в стані стресу;
- для посилення дії рекомендовано завжди використовувати ПАР;
- не застосовувати в бакових сумішах із фосфорорганічними інсектицидами та регуляторами росту;
- pH води рекомендовано нейтральний або слаболужний;
- якщо очікувані опади, обробку потрібно провести не менше ніж за годину до дощу;
- контролювати норму використання гербіцидів для кожного з наявних бур’янів.
В умовах, коли сільськогосподарське виробництво ведеться під відкритим небом, отримати оптимальні параметри для внесення гербіцидів важко, але є вихід із ситуації.
Нова технологія точкового внесення гербіцидів BERTHOUD SNIPER
Французька компанія BERTHOUD із понад 125-річним досвідом виробництва обприскувачів (і тільки обприскувачів!) знайшла рішення цієї проблеми. Технологія SNIPER («Снайпер») – це точкове, цільове, локальне обприскування: робочий розчин гербіцидів потрапляє тільки на бур’ян, оминаючи культурну рослину.
Завдяки цьому, отримуємо переваги:
- економія гербіцидів – 40-80%;
- менше стресу культури – 80%;
- збереження врожаю до 15-20%;
- уникнення резистентності бур’янів;
- прискорення обприскування – менше зупинок для заправки.
У багатьох аграріїв може виникнути логічне запитання: а чи можна за допомогою технології SNIPER проконтролювати злакові бур’яни в посівах злакових культур? Відповідь – так!
SNIPER – це технологія, що працює за допомогою гіперспектрального аналізу зображення із камер, розташованих на штанзі обприскувача: розпізнавання цілі згідно з математичними моделями, які називаються алгоритмами, розробленими за допомогою штучного інтелекту. В процесі обприскування відбувається розпізнання бур’яна за кольором, формою і текстурою. SNIPER розпізнає навіть частини бур’яна, заховані серед культурної рослини, в умовах динамічних тіней.
Революційна технологія SNIPER уперше була презентована світу в листопаді 2022 року під час міжнародної виставки SIMA в Парижі. На сьогодні вона вже успішно працює на європейських полях, а ми з нетерпінням чекаємо можливості випробувати інновацію в Україні.
Наше головне завдання на сьогодні – обстежувати посіви та вчасно боротися зі злаковими бур’янами. Бо слово “успіх” походить від слова “успівати”, тому бути у правильний час у правильному місці – найперше правило успіху та досягнення високих показників.
Агроексперт Галина ДЗЯБ’ЯК
Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram