Тут важко знайти одну конкретну причину. Однак у більшості випадків це фізіологічні реакції рослин на перебіг умов вирощування та захисні заходи, проведені останнім часом. Що саме це може означати на практиці?

Посвітління і пожовтіння рослин створюють чіткі квадрати на посівах зернових
Причин такого стану речей може бути чимало. Різні форуми в Інтернеті заповнені фотографіями зернових, на яких показано пожовкле листя рослин.


Завжди розглядаючи такі симптоми, слід вивчити історію поля та оцінити можливі причини. Цього сезону найбільш вірогідних сценаріїв є два реакція на термічний стрес і пов’язану з цим проблему з поглинанням поживних речовин та їх ефективним використанням, а також на пошкодження рослин, які часто зустрічаються в цьому сезоні після обробки засобів захисту рослин у менш оптимальних умовах.

Жовті квадрати

Наукові спостереження свідчать, що жовті квадрати в зернових найчастіше з’являються на ґрунтах з дефектною структурою, тенденцією до створення водних басейнів і з недосконалим рН. Але чому вони так помітні цього року? Це пов’язано з конкретними погодними умовами. Вже восени спеціалісти простежували сигнали, що зернові не розвивають родючої кореневої системи, і дощі в цей період призвели до утворення подекуди басейнів або, загалом, дефіциту кисню в ґрунті. Вони також могли спричинити часткове вимивання деяких важливих поживних речовин, наприклад, магнію та сірки. Рослини також повільно реагували на удобрення азотом (іноді пізно), тому деякі посіви також відчували факт поганої доступності азоту.

Якщо, з іншого боку, ми розглянемо поки що весняний період, коли холодний квітень також був стресом для зернових культур, перешкоджаючи ефективному засвоєнню поживних речовин та регенерації кореневої системи, ми маємо першу відповідь, чому зернові не завжди в доброму стані. Найгірша ситуація, коли рН відхиляється від оптимального значення. Кисла реакція обмежує розвиток коренів. Там у рослин найбільша проблема з поглинанням найважливіших макроелементів.

Зміна кольору листя

Пожовкле листя зернових також є проблемою. Тут теж слід уважно розглянути, що може бути причиною цього. Залежно від посівів причин може бути багато, але найбільш вірогідними цього року можуть бути дві. Якщо кінчики листя пожовкли, це часто є реакцією рослини на холодну погоду, включаючи морози, разом із захистом рослин, проведеним у цей період.

Якщо в ці короткі погодні вікна також намагалися провести позакореневе підживлення, це часто було занадто великим стресом для рослин. Вони фізіологічно реагували найчастіше через зміну кольору листкових пластинок. Фіолетові кінчики листя злаків це природна реакція рослин на періодичну холодну погоду.

Пошкоджене старе листя

Деякі посіви також мають жовте старе листя. Тут слід замислитись над фітосанітарним станом, який був зафіксований на початку весни. Місцеві інфекції спостерігались із сніжною цвіллю, мікозом, борошнистою росою злаків та трав, кореневою гниллю фузаріозу та кореневою гниллю. Ослаблені рослини, включаючи заражене листя, жовтіють перед термічним стресом, а потім гинуть. Вони також легко заражаються сапротрофними грибами, які вільно розвиваються в умовах підвищеної вологості. Т

Також не можна виключати інші причини, такі як вірусні захворювання, включаючи карликовість жовтого ячменю. Однак без лабораторних досліджень складно поставити такий діагноз. Однак якщо восени були масові набіги попелиць та листоверток, така послідовність подій також є дуже ймовірною.

На закінчення, із потеплінням є висока ймовірність покращення стану зернових рослин, тим більше, що в ґрунті все ще достатньо вологи.

Валентина КРАВЕЦЬ, за матеріалами Farmer.pl

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram