Естонська фінансово-технологічна компанія SupplierPlus Group офіційно представила платформу реверсивного факторингу в Україні. Застосування такого інструменту полегшить фінансування оборотного капіталу представникам малого і середнього бізнесу та вивільнить робочий капітал для великих компаній-замовників.
Про переваги та нові можливості, які відкриває платформа для МСБ, йшлося під час онлайн-конференції «SupplierPlus: старт сучасного факторингу в Україні».

NB: У класичному розумінні факторинг це продаж дебіторської заборгованості фінансовій установі, тобто банку. В Європі такий інструмент досить популярний.

Для прикладу, в Польщі рівень проникнення факторингових послуг складає 17% ВВП. В той час в Україні такий показник сягає лише 0,3% ВВП. Однак фахівці впевнені, що за умови правильного підходу до розвитку цього напрямку через кілька років український ринок факторингу може зрости до 5% ВВП.

Наприкінці квітня естонська фінансово-технологічна компанія SupplierPlus Group запровадила в Україні платформу реверсивного факторингу.

Як і звичайний факторинг, сучасний задовольняє одну і ту ж проблему якнайшвидше повернути кошти за інвойсом, каже Уве Поом, операційний директор SupplierPlus Group. Однак, якщо ініціатором класичного факторингу виступає постачальник, то в реверсивному головним героєм є покупець, якому потрібно продовжити відстрочку платежу за контрактом. Схема сучасного факторингу схожа на класичну, проте перед продажем інвойсів банку їх попередньо має затвердити дебітор. Водночас ставка фінансування та ліміт встановлюється з огляду на фінансовий стан дебітора.

Як відомо, щодня компанії вимушені покладатися на оборотний капітал, щоб забезпечити собі опору у нелегкі економічні часи. Однак якщо великому постачальнику з потужним інвестиційним кредитним рейтингом відкрито багато дверей з можливостями фінансування, навіть в умовах кризи, то для малого та середнього бізнесу таких варіантів не багато. Вартість фінансування за традиційним сценарієм комерційного кредитування для таких підприємств або дуже висока, або ж фінансування взагалі недоступне.

Сучасний реверсивний факторинг це якраз той продукт, який спрямований передусім на фінансування малого і середнього бізнесу. Він допоможе малим і середнім підприємствам отримувати оплату рахунків раніше, ніж це обумовлено в договорах відтермінування платежу, а також полегшить фінансування оборотного капіталу представникам МСП і вивільнить робочий капітал для великих компаній-замовників.

Часто великі компанії-покупці відіграють домінуючу роль у відносинах зі своїми постачальниками малими й середніми підприємствами, диктують їм умови роботи та за надані товари та послуги вимагають довготривалих термінів оплати рахунків, які подеколи складають більш ніж 120 днів, зазначив Уве Поом, операційний директор SupplierPlus Group. Деякі підприємства середнього і малого бізнесу, не витримуючи обтяжливих умов, навіть відмовляються від співпраці, оскільки їхній фінансовий стан не дозволяє таких довгих затримок із оплатою, а банківське кредитування для них є занадто дорогим або ж узагалі недоступним. Сучасний реверсивний факторинг дає змогу постачальникам-МСП отримувати оплату миттєво, а великим підприємствам зміцнювати свої відносини з постачальниками й залучати нових партнерів, готових до співпраці.

Важливо те, що всі операції між учасниками відбуваються повністю в електронному вигляді. Це значно спрощує їх здійснення в умовах карантину. Для того, щоб юридично валідувати угоду, використовують кваліфікований електронний підпис (КЕП), який за своєю юридичною силою рівний фізичному.

Сучасний факторинг вже добре себе зарекомендував у світі й продовжує стрімко розвиватися. Вдалі перспективи зростання має він і в Україні.

За оцінками фахівців, кредитне недофінансування українського середнього і малого бізнесу складає близько 400 млрд євро, а ринок факторингу має зрости щонайменше у 30-40 разів, зазначає Олексій Аніпер, генеральний директор SupplierPlus в Україні. SupplierPlus Україна разом з першими партнерами-банками відкрила ліміти реверсивного факторингу для українських компаній в обсязі понад 100 мільйонів гривень. Доступний обсяг фінансування збільшуватиметься в міру зростання платформи та залучення нових компаній і банків. Фахівці SupplierPlus передбачають, що ліміт факторингового фінансування до кінця року зросте принаймні на 500 мільйонів 1 мільярд гривень.

В Україні першими почали застосовувати реверсивний факторинг ПрАТ «Тернопільський молокозавод» (ТМ «Молокія»), «Бучачагрохлібпром», фермерське господарство «Гадз», зернотрейдер «Рамбурс», Агропросперіс Банк, OTП Банк, МТБ Банк тощо.

Наше підприємство відчуло всі переваги платформи, розповів Володимир Глащенков, голова наглядової ради ПрАТ «Тернопільський молокозавод». Спочатку ми були в ролі постачальника, а тепер ще й у ролі покупця. Схема реверсивного факторингу для «Молокії»-покупця працює таким чином: ми купуємо сировину і завантажуємо інвойс. Далі постачальник автоматично затверджує або відхиляє інвойс. Потім вибираємо, які інвойси й коли повинні бути профінансовані. Затверджені інвойси фінансуються через банк або SupplierPlus. І насамкінець, у відповідні терміни здійснюємо оплату.

Розвиток сучасного факторингу в Україні підтримують Національний банк, який розробляє регуляторну базу для його застосування, Міжнародна фінансова корпорація (IFC), ЄБРР та USAID у межах свого проєкту «Трансформація фінансового сектору».

Факторинг, особливо реверсивний, є низькоризиковим та ефективним інструментом для розширення доступу малих та середніх підприємств до фінансування, підкреслив Роберт Бонд, керівник проєкту USAID «Трансформація фінансового сектору». Ми раді підтримати компанію «SupplierPlus Україна», що робить факторинг доступним для малого і середнього бізнесу. За підтримки проєкту USAID SupplierPlus Україна планує провести низку заходів, які дадуть поштовх до розвитку ринку факторингу. Сподіваємося, що у найближчі роки ринок факторингу зросте від сьогоднішніх 0,2-0,3% ВВП до принаймні 5%, і Україна за рівнем розвитку торгового фінансування наблизиться до своїх західних партнерів.

Довідково:

SupplierPlus Group OÜ фінансово-технологічна компанія, яка спеціалізується на рішеннях щодо фінансування ланцюга постачань. Група заснована в Естонії у 2015 році із запуском фінансової платформи Inwise.co для оплати рахунків у форматі P2P платежів. У відповідь на запит великих північноєвропейських компаній-покупців команда розробила та вивела на ринок у 2019 році платформу SupplierPlus хмарне рішення фінансування ланцюга постачань, кероване дебітором, що працює на блокчейні. Станом на перший квартал 2021 року SupplierPlus Group профінансувала рахунки на понад 120 млн євро.

Марія БЕЗКОРОВАЙНА

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram