Зерно має подорожчати хоча б на $150, якщо світ хоче, щоб Україна надалі його вирощувала

Повноцінно відчувати наслідки зниження експорту з України світовий ринок почне у другій половині року. Досі світ використовував запаси врожаю 2021 року, зроблені до початку повномасштабної війни. Також до війни закупили насіння та матеріали для посівної кампанії 2022 р. Тому у серпні Україні критично важливо звільнити південь та розблокувати порти. Про це на своїй сторінці у Фейсбуці написав економіст інвестиційного відділу ФАО Андрій Ярмак.

Водночас експерт розповів, що в Ємені та Сирії ситуація з доступністю продуктів харчування вже є критичною. Цитуємо, “в Сирії … настільки, що місцевий кривавий диктатор, на фоні відсутності рашистської підтримки, реально боїться, що його скинуть. А ще … турки купують у рашистів крадене в Україні зерно … тому, що у них теж диктатор, під яким хитається трон і якому буде важко на ньому втриматися без українських кормів”.

Аналітик зазначив, що приємно вражений тим, що Україні вдається експортувати майже вдвічі більше продовольства, аніж оцінювали навіть найоптимістичніші прогнози. Водночас, за його словами, нинішні майже 2 млн. тонн — це лише те, що зафіксувала українська митниця. Ці товари найймовірніше не потраплять до адресатів так швидко, як раніше морем, через великі затори на Дунаї і на залізниці. Відповідно, чим довше йтиме товар, тим пізніше прийдуть кошти.

— Ще гірше те, що навіть експорт в 2 млн. тонн — це приблизно 20% від того, що нам реально було б потрібно. Якщо ви вивчали теорію обмежень, то ви знаєте, що це означає: з часом, якщо не розширити цю пляшкову шийку, то все виробництво буде налаштовано на цей обсяг. Більшість агроаналітиків прогнозує експорт зерна з України, без врахування олійних та олій, на рівні 22-24 млн. тонн. Я вважаю, що без портів, цього обсягу досягти буде надзвичайно важко, — зазначив Андрій Ярмак.

Він додав, що навіть якщо вдасться досягти прогнозованих показників, то зерновий експорт України у сезоні 2021/22 рр. буде удвічі меншим, аніж у попередньому. Отже світ недоотримає приблизно 24 млн. тонн українських зернових. Ще різкіше знизиться експорт олійних, рослинних олій та шротів.

Цього року різко скоротиться і виробництво зерна та олійних в Україні. На 40% та 30-35% відповідно. Андрій Ярмак зазначив, що ще критичнішою ситуація буде з посівом під врожай 2023 р. Особливо це відіб’ється на експорті, який є джерелом доходів і стабільності валюти країни.

— Найбільша ж проблема, часто, чомусь не згадується взагалі. Нині фермери в Україні отримують дуже низькі ціни за свою продукцію. Витрати ж дуже різко зросли і на даний момент перевищують ціни, тобто виробництво є збитковим. Логістика, яку ми такими зусиллями з підтримкою багатьох країн зараз налагоджуємо, є недостатньою і дуже дорогою. Тому цінам на зерно в світі потрібно буде ще зрости мінімум на $150 за тонну, якщо світ хоче, щоб Україна й далі вирощувала зернові, — написав Андрій Ярмак.

Він зауважив, що загрози дефіциту продуктів переробки зерна, олійних та кормів в Україні немає. До того ж, ця продукція відносно доступна, порівнюючи з цінами в будь-якій іншій країні світу. Однак доплачують за неї власники агропідприємств з власної кишені. А їм вже зараз потрібно приймати рішення про посів озимини. У такій ситуації рішення буде не на користь вирощування зернових.

— Якщо ЗСУ не звільнить від рашистської погані південь і не розблокує судноплавство хоча б Чорному морі, не здивуюся, якщо виробництво зернових та олійних в Україні впаде до такого рівня, коли експортувати буде практично нічого. Звичайно не до нуля, але до обсягів, коли не експорт є рушійною силою агробізнесу, а внутрішній ринок, — додав експерт.

Щодо глобальної ситуації, то він зазначив, що зниження врожайності в багатьох інших країнах є невідворотнім. Світ зараз платить набагато більше за добрива та хімікати для захисту рослин. Відповідно, зменшується їх споживання, що, у свою чергу, знижує врожайність. Отже нинішні високі ціни на продовольство зараз далекі від своїх потенційних піків.

Експерт підсумував, що відновлення агровиробництва в Україні буде досить тривалим. Однак тим, хто не має жодних сумнівів в українській перемозі він радить триматися аграрних активів, зазначивши, що “ці збиткові активи перетворяться на справжнє золото”.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram