Європейський суд з прав людини визнав, що мораторій на продаж землі порушує статтю №1 Протоколу №1 Європейської конвенції з прав людини та частково 41 статтю Конституції України, де вказано, що кожен має право вільно розпоряджатися своєю власністю. Таке рішення було прийнято за позовом окремих позивачів, однак в майбутньому воно буде використовуватися як приклад у майбутніх аналогічних справах. Також у рішенні суду зазначається, що таких жорстких обмежень нема в жодній іншій країні-підписанті Конвенції.
Як зазначив народний депутат України Олексій Мушак у своєму блозі на сайті «Економічної правди», українське законодавство передбачає часткове обмеження майнових прав громадян на певний термін, але не на 17 років.
— Україні дається розумний час, щоб поміняти дійсний стан. Суд не вказує, як і що змінити, це внутрішня справа держави. Але точно вказує, що так продовжуватися не може. Розумний термін в таких справах це 1-2 роки. У разі продовження мораторію суд в подальшому буде присуджувати компенсацію майнових втрат. А це десятки тисяч євро для кожного позивача. І мільярди втрат для держави, — зазначає депутат.
Тому оптимальним та відповідальним рішенням у цій ситуації буде ухвалення законопроекту про відкриття ринку землі з розумними запобіжниками, однак якщо цього не станеться, мораторій зруйнують судові позови, які базуватимуться на рішенні ЄСПЛ.
NB: Схема купівлі-продажу виглядатиме тоді таким чином: землевласник знаходить покупця на свою землю; отримує відмову нотаріуса щодо реєстрації цієї угоди; звертається до районного суду з вимогою дати дозвіл на продаж своєї землі згідно з рішенням ЄСПЛ, та з ймовірністю 99% отримує відмову. Апеляція теж відмовить у акті купівлі-продажу, однак тоді позивач звернеться до Верховного суду України з проханням розглянути його справу як модельну справу. З ймовірністю 95% Велика Палата задовольнить позов на основі рішення ЄСПЛ. Після цього будь-який подальший позов у районних судах буде розглядатися відповідно до цього рішення.
— По факту земельний мораторій буде вбитий і втратить свій сенс, а кожен землевласник України отримає право продати свою землю. Звичайно, якщо буде мати на це бажання. Звичайно, Верховний Суд може проігнорувати рішення, так як це зробив Конституційний Суд. Але для кожного судді це множення своєї компетенції на нуль, — зауважив депутат.
При цьому паралельно Європейський суд з прав людини автоматично буде присуджувати десятки тисяч євро компенсації кожному позивачу-землевласнику.