Запилення: коли доцільно використовувати джмелів і скільки коштує вулик

джміль
Редакція GrowHow.in.ua   2023-02-25
На сьогодні найбільш популярними видами запилення у світі є запилення джмелями і медоносними бджолами. В інтерв’ю GrowHow “Завдяки керованому бджолозапиленню можливо суттєво збільшити дохідність в плодово-ягідному секторі” науковиця та експертка з бджолозапилення Леонора Адамчук розповіла про різницю між цими двома видами і у яких випадках доцільніше використовувати кожен з них.

За її словами, коли йдеться про невеликі плантації або теплиці, то частіше фермери використовують джмелів. Коли ж великі масиви культур, то економічно вигідніші бджоли. Собівартість запилення залежить і від вартості самої джмеле- і бджолосім’ї. В рази дешевше купити або орендувати саме бджолину сім’ю. Крім того, має значення і її чисельність.

Обидві сім’ї мають основну самку (здатну відтворювати сім’ю), самців і робочих особин, які здійснюють льотно-запилювальну діяльність. У джмелів їх — 100-120, максимум 300. А у бджолиній сім’ї у ранньовесняний період це біля 40 тис. особин, влітку — понад 100 тис. За одну добу вони здійснюють понад 60 тис. вильотів. Відповідно й ефективність бджолиної сім’ї значно більша.

— Під час вирощування рослин в умовах закритого ґрунту краще використовувати джмелів. Для бджіл треба облаштовувати вентиляцію, спеціальні ходи на вулицю, постійно проводити дресирування, підгодовувати,— розповіла Леонора Адамчук. — Для джмелів цього робити не треба. Виключено і складання безпечної для комах технології обробітку рослин засобами захисту, адже джмелесім’я, в лапках, одноразова. Вона живе лише один активний сезон і в кінці — розпадається. Бджолина ж сім’я — постійно діюча господарсько-корисна одиниця. Її потрібно зберігати. Тому обробка небезпечними пестицидами, які призведуть до її загибелі, недопустима.

Науковиця додала, що через такі особливості життєвого циклу, джмелину сім’ю не орендують, а купують. Вартість джмелів доволі висока — понад $100 за один вулик.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram