З потеплінням науковці рекомендують проводити постійний фітосанітарний моніторинг посівів для своєчасного застосування засобів захисту рослин.

Шкідники у період відновлення вегетації. У посівах пшениці озимої, які на час припинення вегетації перебували у фазі сходів третього листа у весняний період значної шкоди можуть завдати злакові мухи. Весняне покоління злакових мух, за звичайних умов, більш значної шкоди завдає ярим колосовим культурам, але на нерозкущених посівах пшениці озимої їх шкодочинність може бути також високою. Для збереження стеблостою озимини при чисельності 40-50 мух на 100 помахів сачка доцільна обробка одним з інсектицидів: Альфагард 100, к. е. (0,10-0,15 л/га), Бі-58 новий, к. е. (1,5 л/га), Біммер, к. е. (1,0-1,5 л/га), Данадим стабільний, к. е. (1,0-1,5 л/га).

Гербіцидний контроль. Після відновлення вегетації пшениці озимої важливо на всіх полях провести обстеження на наявність бур’янів та в разі необхідності внести гербіциди.

NB: Економічним порогом шкодочинності (ЕПШ) бур’янів у посівах пшениці озимої є понад 16 шт. однорічних бур’янів та більш один пагін багаторічних видів на 1 м2.

Для знищення дводольних бур’янів в посівах пшениці озимої застосовують препарати трьох груп:

  1. Похідні бензойної кислоти Банвел, Діален Супер. Гербіциди цієї групи ефективні проти багаторічних видів бур’янів. Їх можна застосовувати до кінця фази кущіння при температурі +10º…+15 ºС.
  2. Сульфонілсечовини Гранстар, Логран, Пік. Препарати цієї групи більш ефективні проти однорічних дводольних бур’янів, ніж проти багаторічних. Ці гербіциди забезпечують ефективність при знижених температурах – +5…+10 ºС. Можливо застосування до фази прапорцевого листа включно.
  3. Триазолпіримідини Дербі, застосовують до фази прапорцевого листа включно в широкому діапазоні температур – від +5 до +25 ºС. Ефективно діє на однорічні дводольні, у тому числі на перерослі бур’яни. Існують також комбіновані гербіциди Голіаф, Гранстар Голд, Лінтур, Мікодин, які забезпечують високу ефективність завдяки поєднанню двох діючих речовин.

Захист від хвороб. Швидка втрата листкової поверхні через ураження хворобами та передчасне завершення вегетації веде до незворотних втрат врожаю і погіршення його якості.

NB: За раннього розвитку хвороб і високого інфекційного фону першу фунгіцидну обробку проводять в період кущення-початок виходу пшениці в трубку.

Внесення фунгіцидів в цей час, зазвичай поєднується із внесенням гербіцидів, інсектицидів або регуляторів росту. Цільовими хворобами є борошниста роса, септоріоз листя, піренофороз (жовта плямистість). Застосовують один з фунгіцидів: Капало (1,0-1,5 л/га), Рекс Плюс (0,8-1,2 л/га), Абруста (0,7-1,0 л/га), Імпакт К (0,6-0,8 л/га), Тілт Турбо (0,8-1,0 л/га). Рекс Плюс гарантує ефективний захист посівів протягом 30 днів, а Капало – 40.

Мінімальна середньодобова температура для застосування Капало, Рекс Плюс, Тілт Турбо перебуває на рівні + 5 ºС і вище. Діючі речовини Імпакт К є відносно стабільними як за понижених (+ 7 ºС…+ 10 ºС), так і за оптимальних (+ 18ºС…+ 22ºС) температур повітря.

Високоефективною для захисту від борошнистої роси є обробка посівів фунгіцидами на основі флутріафолу (Імпакт 25 % к. с.), проквіназиду (Таліус 20 % к. е.), пропіконазолу (Імпера Голд 49 % к. е.), карбендазиму (Дерозал 50 % к. с.), метрафенону (Флексіті 30 % к. е.).

NB: Застосування фунгіцидів по прапорцевому листку традиційний час проведення другої фунгіцидної обробки. Цільові хвороби септоріоз листя, піренофороз (жовта плямистість) і бура іржа.

Метою цієї фунгіцидної обробки є захист від хвороб прапорцевого, підпрапорцевого і третього листків, які відповідають за надходження майже 80 % пластичних речовин до зернівки під час наливу зерна. Високу ефективність в цей час застосування забезпечує фунгіцид Адексар СЕ Плюс (додаткова прибавка врожаю навіть за відсутності хвороб).

Оптимальним часом проведення третьої фунгіцидної обробки вважається початок середина цвітіння. Цільовими об’єктами у цей період є септоріоз листя і колоса, піренофороз (жовта плямистість), бура і стеблова іржі, фузаріоз колоса, вторинна інфекція (альтернаріоз, оливкова пліснява тощо). Найефективнішими фунгіцидами на даний період для захисту від хвороб колосу є Рекс Дуо 49,7 % к. е., Фолікур 25 % к. е., Оріус 25 % к. е., Імпакт Т 30 % к. е., Фалькон  46 % к. е., Солігор 42,5 % к. е.

Захист від клопа шкідливої черепашки. Одним із найбільш небезпечних шкідників пшениці озимої в зоні Степу, який впливає на якість клейковини, є клоп шкідлива черепашка. Заселення посівів дорослими клопами відбувається на початку фази виходу в трубку, а відродження личинок у період формування зернівки молочної стиглості зерна. Через втрату якості клейковини борошно стає непридатним для хлібопечення за наявності 3 % пошкоджених клопами зерен. Такий рівень пошкодження спостерігається за чисельності 3-5 личинок на м2. При пошкодженні понад 12 % зерна відбувається деградація клейковини. Згідно з ДСТУ 3768:2010, кількість пошкодженого насіння не повинно перевищувати 0,3-0,5 %.

Для запобігання таким втратам проводять хімічний захист посівів проти дорослих клопів, що перезимували і личинок. Високу ефективність під час масового заселення посівів клопами мають крайові обробки посівів одним з інсектицидів: Актара (0,1-0,14 кг/га), Бі-58 новий (1,5 л/га), Фастак (0,1-0,15 л/га), Протеус (0,5-0,75 л/га) та ін.

Оптимальним строком знищення личинок є час появи в посівах 15-20 % личинок третього віку. На цей час відбувається повне відродження личинок із відкладених яєць. Обробку бажано провести в стислі строки, до появи личинок четвертого віку. Запізнення на 3-4 дні знижує ефективність захисту на 20 % і більше. В цей період, крім личинок хлібних клопів, шкоди зерну завдають личинки пшеничного трипса (ЕПШ 40-50 екз./колос), злакові попелиці (ЕПШ 20-30 екз./стебло), хлібні жуки (ЕПШ 3-8 екз./м2).

NB: Оптимальним строком захисту посівів пшениці озимої від личинок клопа-черепашки та супутніх видів шкідників є період формування – початок молочної стиглості зерна.

У період обробки слід враховувати температурний режим. За температури повітря до +22…+25 ºС доцільно застосувати один з інсектицидів з групи піретроїдів: Фастак (0,1 л/га), Ф’юрі (0,07 л/га), Бульдок (0,25 л/га). Карате Зеон 050 CS (0,2 л/га) можна застосовувати при температурі повітря до +30°. Якщо температура повітря вища, ніж +30 ºС доцільніше обробити посіви Актарою 25WC (0,14 кг/га).

За хімічних обробок посівів в умовах високої температури слід застосовувати обприскування з нормою витрати робочої рідини 300-400 л/га в ранішні і вечірні години. Для сповільнення випаровування крапель і подовження токсичної дії препаратів до робочої рідини слід додавати антивипаровувачі (сечовину) або прилипачі (зокрема Сільвет Голд).

Тетяна Мостіпан, старший науковий співробітник лабораторії землеробства ІСГС НААН, експерт-дорадник з питань інтегрованого захисту рослин;
Олег Гайденко, вчений секретар, завідувач відділу маркетингу та наукового забезпечення трансферу інновацій ІСГС НААН, к. т. н., с. н. с., дорадник з питань механізації сільського господарства та економіки сільськогосподарського виробництва

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram