Рівень рН води та його здатність до різного типу реакцій може мати немалий вплив під час обприскування, зокрема вплив на його ефективність. Тому перш ніж приступати до обробки посівів потрібно підібрати не тільки препарати, а й провести аналіз води.

На що потрібно звернути увагу:

  • твердість, тому що в твердій воді більшість засобів захисту рослин, особливо гербіцидів, працюють гірше;
  • температура, оскільки занадто холодна (нижче +10ºС) вода впливає на випадання осаду на дно бака. В ідеалі вода повинна мати температуру навколишнього середовища.

NB: рН залежить від температури, а підвищення температури води призводить до зниження рН.

  • чистота води чи відсутність забруднення;
  • власне рН води.
Оптимальний рН води становить 5-6, однак бувають певні винятки, коли допускається відхилення від цього показника при використанні добрив.

Реакція з низьким рівнем має корозійну дію, а з високим — має тенденцію до піноутворення. Крім того, реакція рН впливає на стабільність застосовуваного препарату, тобто на час, коли він не буде розкладатися (гідролізуватись) з моменту приготування суміші. Загалом, рН рідини, що використовується, може бути нейтральним (близько 7), кислим (нижче 7) або лужним (вище 7). Кількість розчиненої в ньому води залежить від кількості і типу розчинених у ній природних мінеральних сполук.

Існує правило, що вода, яка використовується для обприскування, повинна мати рН, близький до рН гербіциду.

NB: Більшість гербіцидів є кислими, тому оптимальний рН води для них коливається від 4 до 6,5 (злегка кислотна реакція). Дослідження показали, що підвищення рН всього на одну одиницю сприяє десятикратному збільшенню швидкості гідролізу гербіциду в придатній для використання рідині. Гербіциди, особливо чутливі до рН вище 7, мають у своєму складі амоній, а сульфатовмісні ефективніні при розчиненні в злегка лужній воді.

Суміші на основі води з рН 4-6 дають змогу застосовувати їх впродовж доби (до 24 годин), при рН 6,1-7 суміш слід використовувати відразу ж після її приготування. Водночас високе значення рН води (вище 7) може мати негативний вплив для більшості інсектицидів і фунгіцидів, оскільки часто призводить до швидкого хімічного розкладання активних речовин, які вже перебувають в резервуарі для обприскувачів.

Значення pH можна вимірювати самостійно, використовуючи так званий рН-метри – спеціальний прилад для вимірювання рН води. Оскільки іноді варто контролювати й інші параметри, як от твердість води, то при придбанні такого приладу варто звернути увагу на його функціональність.

Ірина Шевчук,
за матеріалами польських наукових досліджень