Вирощування нуту вважається в Україні нішевим і не займає значних обсягів серед бобових культур. Хоча площі під нутом поступово ростуть, і в 2017 році зайняли до 8-9 тис. га, хоча це зовсім небагато в загальному потенціалі. Причому більшість нутових посівів розташовані в центральній частині України, тоді як за кліматичними умовами йому б більше підійшов Південь країни.
Здебільшого українські фермери вирощують нут на площах від 100 до 1000 га, а середня врожайність становить від 1,11 т/га до 2,5 т/га в окремих господарствах. Однак навіть при середній урожайності нуту по країні 0,92 т/га його вирощування вважається перспективним і прибутковим.
Зважаючи на перспективність вирощування, аналітики Pro-Consulting розробили бізнес-план сучасного господарства з вирощування нуту на площі 200 га загальною вартістю проекту € 430 тис., який дозволить мати річний виторг у обсязі 300 тис. євро.
Виробничий комплекс підприємства включає в себе:
- зерносховище площею 400 м.кв., що дозволяє розмістити 550 тонн бобових шаром до 1,5 метрів;
- гараж на 200 м.кв, де будуть зберігатися техніка та обладнання, ПММ та запчастини;
- склади загальною площею до 50 м.кв для матеріалів і комплектуючих;
- резервуари для зрідженого газу (10 м куб.) і палива (до 10 тонн).
Спроектоване аналітиками господарство зможе поставляти на реалізацію до 400 тонн нуту щорічно і мати річний виторг 300 тис. євро. Вкладені в проект кошти окупляться, з урахуванням дисконту, вже менш ніж через два роки, або 21 місяць. Реалізація такого бізнес-плану із вирощування нуту дозволить вивести в поки ще вільну ринкову нішу сучасне високоприбуткове підприємство.
Зазначимо, що поява насіння нової селекції, вдосконалення технологій вирощування дають можливість отримувати хороші врожаї нуту, що при високій ціні на ринку робить цю культуру високоприбутковою для українських аграріїв.