Одна з біотехнологічних компаній, що базується в Ізраїлі, завдяки геноміці та технологіям комп’ютерного моделювання, отримує бобові з підвищеним вмістом білка без будь-яких генетичних змін.

У міру того, як населення світу збільшується, зростає і попит на білок. Виробництво тваринного білка є, на думку екологів, величезним джерелом парникових газів. Альтернативою тваринному, яка, на думку науковців, кращеою для навколишнього середовища є білок з рослин, хоча і це має свої проблеми. Про це пише Agropages.com.

— Наразі близько 90% рослинного білка отримують з сої і пшениці, — розповів Ітай Дана, директор з маркетингу зі згаданої компанії. Надмірна залежність від сої та пшениці можна назвати позитивним моментом: у деяких людей є алергія на ці рослини, а в низці країн невідповідний клімат для вирощування цих культур.

Тому науковці працюють з насінням бобових рослин, такими як горох, сочевиця і нут, які багаті білком, з тим, щоб ще більше підвищити вміст білка і зробити так, щоб для виробництва однакової кількості білка потрібно менше води і площі.

Спочатку науковці ідентифікують окремі рослини з оптимальним вмістом білка. Потім вони секвенують геноми рослин і використовують комп’ютерне моделювання для визначення, які з рослин найкраще схрещувати.

Традиційні методи селекції в основному засновані на скринінгу фізичних характеристик рослини або його фенотипу. Однак бажані гени іноді не експресуються в фенотипі рослини протягом декількох поколінь, а це означає, що може знадобитися до восьми років, щоб дізнатися, які рослини вибрати для розмноження.

Однак технологія компанії дозволяє селекціонерам перевіряти геном рослини на предмет бажаного гена і планувати процес протягом першого року розмноження.

— Обчислювальні технології знижують витрати на селекцію рослин, тому що скорочують термін розмноження і переміщують стадію комерціалізації на більш ранній термін, — сказав Дана.

Крім того, технологія здатна ідентифікувати генні комплекси, які кодують кілька ознак в рослині одночасно. Це означає, що вченим надається можливість аналізувати і вибирати відразу кілька ознак, на відміну від традиційного розмноження, яке зазвичай фокусується на одній характеристиці за раз.

Компанія, заснована в 2012 році, вже досягла успіхів: отримала інвестиції в розмірі 3,5 млн євро (4 млн доларів США) від ізраїльського акціонерного фонду і уклала угоди про співпрацю з такими великими харчовими компаніями, як американська компанія Sabra Dipping, яка виробляє хумус, і французька компанія Roquette, яка спеціалізується на виробництві продуктів рослинного походження, таких як замінники м’яса.

Прискорення процесу селекції може допомогти в створенні нових сортів бобових, які збільшать різноманітність рослинного білка, доступного на ринку. Це може знизити попит на тваринний білок, який є джерелом викидів парникових газів.

Ринок бобових швидко зростає, особливо в Європі. У період з 2013 по 2017 рік кількість продуктів, що містять бобові, на європейському ринку збільшилася на 39%.

Продукти, що використовуються в якості замінників м’яса, показали найбільше зростання, що свідчить про те, що веганські і вегетаріанський спосіб життя є частиною цієї тенденції.

Створення рослин з великою кількістю білка з використанням селективного розмноження може більше сподобатися споживачам, які проти споживання генетично модифікованих організмів.

В ЄС діють особливо строгі правила щодо організмів, які зазнали будь-генної інженерії, включаючи редагування генів через CRISPR-Cas9.

Використання біотехнології для поліпшення селекційного розмноження є метою активізації зусиль наукової спільноти по всій Європі. Наприклад, дослідницька група з Великобританії розробила швидкий спосіб скринінгу диких рослин на наявність генів стійкості до хвороб, що могло б поліпшити пшеницю.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram