Виробництво бобових в Україні може отримати новий розвиток

beans бобові
Редакція GrowHow.in.ua   2023-02-08
Єдиною бобовою, обсяги експорту якої зросли у цьому сезоні стала квасоля. Показники відвантажень усіх інших бобових культур знизилися, порівняно з минулим роком. Про це GrowHow повідомила аналітикиня зернового ринку УкрАгроКонсалт Марина Маринич.

Основним покупцем української квасолі (68% експорту) і до повномасштабного вторгнення був Євросоюз, куди 40% постачалося автомобільним транспортом через західний кордон. Тому блокада морських портів на експорті цієї культури позначилася найменше.

Водночас, логістичні труднощі та сильна конкуренція з боку кукурудзи та інших зернових не дали змоги експортувати нут та сочевицю у дальніх напрямках у тих обсягах, що були до 24 лютого 2022 р. Також розвиток торгівлі бобовими ускладнений неможливістю зібрати досить велику партію для відправлення через невеликі врожаї.

Читайте також: Українські фермери дедалі більше цікавляться бобовими

За оперативними даними, у 2022 р. урожай гороху в Україні становив 269 тис. т, що вдвічі менше, ніж у попередньому році. Через активні бойові дії на південному сході площі під горохом скоротилися зі звичних 240-250 тис. га до 118 тис. га.

— Можна припустити, що посіви під іншими пізніми бобовими культурами також скоротилися на тлі супутніх проблем, з якими зіткнувся український фермер. Скорочення врожаю також підтверджується зниженням обсягів експорту пізніх бобових на 40% — з 48,5 тис. т у 2021 р. до 29,1 тис. т у 2022 р., — розповіла Марина Маринич.

Аналітикиня зазначила, що зараз значно вигідніше торгувати більш дорогим товаром або продукцією з доданою вартістю, тому виробництво бобових в Україні ще може отримати новий розвиток. УкрАгроКонсалт очікує збільшення посівних площ під бобовими культурами в Україні у 2023 році, насамперед — гороху, як найменш вибагливого. Посіви квасолі можуть збільшитися на тлі зростання попиту, а нут і сочевиця могли б як мінімум повернутися до довоєнних показників.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram