У Запорізькій та Херсонській областях личинки хлібної жужелиці пошкодили 1-3% посівів озимої пшениці. Однак після стрімкого потепління на посівах озимих культур виявлені хлібні блішки, п’явиці, злакові попелиці, цикадки, які пошкодили 1-4% рослин.
Блішка смугаста хлібна (Phyllotreta vittula Т.). Фото GH.in.ua 16.04.2018
Як зазначається в моніторингу Держспоживслужби, на посівах озимих триває літ злакових мух, а також було помічено вихід клопа-шкідливої черепашки на поверхню листкової підстилки. Надалі за середньодобової температури повітря 16-17°С протягом 3-4 днів відбуватиметься переліт на посіви фітофагів.
Після відновлення вегетації рослин озимих зернових культур був помічений розвиток збудників хвороб, інфекційний запас яких зберігся ще з осені минулого року. Зокрема 11-40% обстежених площ озимих пшениці та ячменю уражені борошнистою росою, септоріозом уражено 23-49% рослин, гельмінтоспоріозом 5-30% та кореневими гнилями 1-9% рослин. Осередково було зафіксовано розвиток бурої листкової іржі та ринхоспоріоз.
Що стосується посівів озимого ріпаку, то повсюди на них зафіксований стебловий прихованохоботник, хрестоцвіті клопи, листкоїди та блішки. На 1-8% рослин культури, переважно на нижніх листках, помічені ознаки пероноспорозу, альтернаріозу, фомозу, бактеріоз коренів. Осередково на перезволожених площах ріпаку в Київській області бактеріозом коренів уражено 42% рослин.
Скрізь на озимих культурах і багаторічних трав, садах зафіксовані 1-3, максимум 5 колоній мишей на гектар.