В Україні є визначений перелік земельних ділянок, які з 1 січня 2024 року можуть набувати у власність юридичні особи з українською структурою власності. Про це розповіли у Martyniv Law Firm.

Фахівці роз’яснили, що у Перехідних положеннях Земельного Кожексу (ЗК) чітко вказано, що юридичні особи з українською структурою власності з 1 січня 2024 р. зможуть набувати у власність такі земельні ділянки:

  • для ведення товарного сільськогосподарського товаровиробництва;
  • виділені в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства (розпайована земля);
  • земельні частки (паї), тобто несформовані ділянки за сертифікатами, де є умовні гектари.

Щодо ділянок для ведення ОСГ, які громадяни набули в порядку безоплатної приватизації, фермерської землі та землі садівництва, то фахівці Martyniv Law Firm звернулися за роз’ясненням до Держгеокадастру.

Одразу зауважимо, що вже направили додатковий запит, оскільки деякі тези у відповіді є дещо неповними та неоднозначними або стосуються питань, які ми не задавали, зазначили в компанії.
Держгеокадастр зазначив, що купівля-продаж або відчуження в інший спосіб на користь юридичних осіб земельних ділянок, які перебувають в приватній власності і віднесені до земель для ведення товарного с/г виробництва заборонені. Заборони на придбання юридичними особами інших земельних ділянок сільськогосподарського призначення закон НЕ встановлює.

Тут слід зауважити, що запитували про можливість набуття у власність українськими юридичними особами із українською структурою власності в період з 1 липня 2021 по 31 грудня 2023 року земельних ділянок для ведення ОСГ. Оскільки, на “розпайоване ОСГ” є заборона на відчуження.

Тому юристи припускають, що формулювання Держегеокадастру про те, що “заборони на придбання юридичними особами інших земельних ділянок сільськогосподарського призначення закон не встановлює” стосується такого ОСГ, яке набуте на підставі ст.121 Земельного кодексу в порядку безоплатної передачі. Припускають також, що це може бути дуже загальним формулюванням.

Окрім того, тут Держгеокадастр не використовує термінологію “інші цільові призначення”, а говорить про “інші ділянки сільськогосподарського призначення”. Це не додає юридичної визначеності в поставленому питанні, розповіли у Martyniv Law Firm.

Щодо фермерської землі, то Держгеокадастр підтвердив, що ділянки для ведення ФГ можуть використовуватися юридичними особами на праві власності. Також зазначив, що землі для ведення ФГ та товарного с/г виробництва визначені як окремі види цільового призначення в межах категорії землі с/г призначення.

Прямої відповіді щодо можливості набуття у власність українськими юридичними особами із українською структурою власності земельних ділянок із цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, в період з 1 липня 2021 року по 31 грудня 2023 року Держгеокадастр не надав.

Комплексно запит можна спробувати презюмувати. Таким чином, що “заборони на придбання юридичними особами інших земельних ділянок с/г призначення закон не встановлює”, а отже і “приватизоване” ОСГ, і ділянки для ведення ФГ українська юридична особа може купити в період з 1 липня 2021 по 31 грудня 2023 року. І заборони на використання юридичними особами фермерської землі на праві власності немає. Очевидно, що за таких умов практична цінність відповіді на запит суттєво знижується, адже відсутня юридична визначеність та чіткість, розповіли юристи.

Стосовно можливості набуття у власність раніше непідмораторної с/г землі українськими юридичними особами з іноземною структурою власності, де учасниками або кінцевими бенефіціарами є не громадяни України, то Держгеокадастр сформулював відповідь доволі чітко: “На сьогодні Кодексом заборонено набувати у власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення всіх цільових призначень … юридичними особами України, створеними та зареєстрованими за законодавством України, учасниками (акціонерами, членами) або кінцевими бенефіціарними власниками яких є особи, які не є громадянами України (крім банків)”. Додавши, що інше може бути схвалено на всеукраїнському референдумі.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram