Спори щодо стягнення «безпідставно збереженої орендної плати» з’явилась з 2015 року. Суть спорів полягає в тому, що особа користується земельною ділянкою державної або комунальної власності, проте не оформляє договір оренди і не сплачує орендну плату.

Якщо спочатку органи місцевого самоврядування та прокурори звертались до суду з позовами про стягнення з вказаних осіб збитків (неодержаних доходів у розмірі неотриманої орендної плати), то згодом позовні вимоги органи місцевого самоврядування та прокурори почали обґрунтовувати статтею 1212 ЦК України (про зобов’язання у зв’язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави).У 2016 році Верховний Суд України висловив позицію, що такі кошти підлягають стягненню з користувача земельної ділянки як заподіяна комунальному чи державному майну шкода (постанови Верховного Суду України від 07.10.2015 р., від 17.02.2016 р.). Проте вже у 2017 р. Верховний Суд України змінив свою позицію та вказав, що кошти, що мали бути сплачені користувачами і отримані територіальною громадою чи державою як орендна плата за користування земельними ділянками, є безпідставно збереженими коштами та підлягають стягненню на підставі статті 1212 ЦК України (постанови від 12.04.2017 р.).

У травні цього року Велика Палата Верховного Суду, наразі, поставила крапку у цьому питанні: у постанові 23.05.2018 р. Верховний Суд вказав на те, що кошти повинні стягуватись з користувача земельної ділянки на підставі (в порядку) статті 1212 ЦК України.Суд зазначив, що для деліктних зобов’язань, які виникають із заподіяння шкоди майну, характерним є, зокрема, зменшення майна потерпілого, а для кондикційних приріст майна у набувача без достатніх правових підстав. Вина заподіювача шкоди є обов’язковим елементом настання відповідальності у деліктних зобов’язаннях. Натомість, для кондикційних зобов’язань вина не має значення, оскільки важливим є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої.

За матеріалами “Юридичної газети

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram