В Україні вирощуванню такої багаторічної трави сімейства бобових як люцерна не приділяється достатньо уваги, тому вона радше належить до нішевих культур. натомість люцерна це цінна кормова культура, її сіно містить багато клітковини, протеїнів, амінокислот, вітамінів і інших елементів, необхідних для організму домашніх тварин, а ділянка землі, засіяна люцерною, дає урожай наступні чотири-п’ять років.


Скошувати люцерну впродовж одного сезону можна в середньому п’ять разів. При дотриманні технології вирощування, з одного гектара люцерни виходить 9-10 тонн сіна, а в умовах штучного зрошення 15-20 тонн. При цьому після люцерни ґрунт, на якому вона росла, має поліпшені властивості, та насичений азотом, тому люцерна ще й прекрасний сидерат.

NB: Як зазначає компанія Pro-Consulting, вирощування люцерни може давати гарні прибутки. Згідно з аналізом експертів, вирощування люцерни на площі 1,5 тис. гектарів дозволить щорічно отримати більше 100 тис. тонн зеленої маси. Врожай, після скошування, можна висушувати на сіно і навіть продавати на експорт в арабські країни.

Однак для максимальної ефективності необхідно правильно вибрати місце розташування: воно повинно бути сприятливе для зростання люцерни і мати хороший доступ до морських портів, з яких сіно відправлятиметься покупцям. Тому південно-східні регіони, зокрема Запорізька і Дніпропетровська області, підходять найкраще.


Використання насіння люцерни сорту Серафима дозволить збирати з кожного гектара близько 690 центнерів зеленої маси, з якої вийде 170 центнерів сіна. Останнє можна продавати в валках по 20 кг. На другий проектний рік сума реалізації продукції становитиме більше $1,27 млн, в наступні три роки більше $ 2,32 млн.

Згідно з бізнес-планом вкладені в проект кошти повернуться до інвестора у вигляді прибутку, з урахуванням дисконту, протягом 26,8 місяців або трохи більше двох років.