Нові тренди в способі життя — це нові можливості для розвитку. Одним із останніх є здоровий спосіб життя, який спонукав аграріїв вирощувати більше овочів та зелені. Серед цього різноманіття доволі новий для українського ринку є мікрогін — молоді пагони у фазі першого листа, у якому сконцентровано максимум вітамінів, та який не вимагає добрив.

Директор фірми «Агроаналіз» Вадим Дудка вирощує мікрогін на 10 арах і на власному досвіді переконався, що на цій продукції можна добре заробити.

— На 10 соток можна заробити мільйони. Мікрогрін — це не те, що можна продавати тоннами, фурами. Тому фермерам потрібно ретельніше думати про збут продукту і маркетинг. Найбільш ходовий період для реалізації мікрогріну: жовтень-квітень. Ці 7 місяців — найкращий період продажу мікрогрін. Це без малого 2 мільйони гривень з 10-ти соток, — поділився досвідом фермер.

За його словами, для вирощування цієї продукції дуже важливо правильно вибрати насіння — воно повинно бути непротруєним, бажано марковане «Organic». А от субстрат для вирощування — чистий торф або кокосове волокно, без добрив і добавок товщиною 1-1,5 см.

— Субстрат засипається в ємність, і далі сіють насіння. Засипати або не засинати насіння субстратом — залежить від культури. Наприклад, крес-салат небажано засипати, а просто салат — краще присипати на 3-4 мм. Важливо, щоб торф був сипучим, — зазначив Вадим Дудка.

NB: При цьому ключовий фактор для вирощування — температурні умови, оскільки рослини дуже маленькі та вразливі. Швидкість дозрівання врожаю залежить від температури. При цьому оптимальна температура для теплолюбних культур повинна бути дещо вищою. Другий фактор це світло, яке прискорює розвиток рослин. Щоправда для пагонів воно не є обов’язковим, і при хорошому просвічування теплиці можна обійтись без додаткового освітлення. Вирощувати пагони можна у пластикових лотках, або касетами. Перші недорогі, другі дозволяють вирощувати мікрогін осередками.

Ще один важливий нюанс — жодним чином не можна допустити переростання рослин, адже тоді вони втратять товарну цінність. Після збору, рослини потрібно охолодити, щоб вони краще зберігались.

Вадим Дудка зазначає, щоб зайти в цей ринок, потрібно вирощувати продукцію хорошої якості, за вигідними цінами і активно просувати свій продукт. Рентабельність на площі 10 арів становить за найскромнішими підрахунками 86% при витратах в трохи більше 30 тисяч доларів.

А от що стосується ринків збуту, то про них треба дбати найбільше. Організація швидкої доставки та максимальна близькість до міста — те, що допоможе налагодити ринок збуту.

За матеріалами Seeds.org.ua