Як правильно доглядати за виноградником у листопаді — поради науковців

На початок листопада на більшості основних районованих сортів винограду на півдні України задовільне визрівання однорічних пагонів. Про це свідчать результати польових обстежень дослідних ділянок ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова».

Водночас на ділянках пізніх сортів, перевантажених урожаєм, визрівання пагонів набагато гірше, ніж у минулі роки. Така ж ситуація на насадженнях, які в період вегетації були сильно пошкоджені хворобами та шкідниками. Науковці зазначили, що це створює загрозу пошкодження рослин низькими температурами взимку.

Саме на зниження негативного впливу низьких температур фахівці радять спрямувати осінній догляд за виноградниками. На плодоносних насадженнях перед початком обрізування рекомендують визначити ступінь визрівання однорічного приросту. На сортах і ділянках з низьким (менше 50%) ступенем визрівання пагонів, обрізку радять проводити в останню чергу — навесні.

NB: 1-2 літні виноградники обов’язковим слід підгорнути на зиму шаром ґрунту 20-30 см. Це дасть змогу попередити пошкодження основи майбутніх штамбів.

Не чекаючи морозів, слід провести чизелювання ґрунту на глибину 18-22 см. Для відновлення плантажу рекомендується періодичне (раз на три роки) безвідвальне пошарове розпушування на глибину 55-60 см по середині міжряддя, за допомогою ґрунтообробної скоби РВ-3. Така обробка сприяє накопиченню вологи у ґрунті в осінньо-зимовий період.

Науковці розповіли, що погодні умови цього сезону сприяли значному накопиченню різних хвороб та шкідників винограду. Обстеження насаджень показали, що заселеність кущів зимуючими лялечками гронової листокрутки становить від 13,6 до 85,4% при щільності заселення від 2-3 до 16-24 лялечок на кущ. Навіть якщо близько 15-20% зимуючих лялечок взимку загине та буде пошкоджено гіперпаразитами і ентомофторовими грибами, чисельність листокрутки залишиться досить високою.

Зимуючий запас кліщів теж високий. У бруньках виявлені живі особини павутинних і чотириногих кліщів (родини Tetranychidae та Eriophyidae). Їх чисельність складає 0,76-1,18 особин/бруньку на 15-28% бруньок, оглянутих методом мікроскопування.

Щоб уникнути подальшого накопичення та збереження інфекції слід обробити лозу в осінній період 3% розчином мідного купоросу (МК) у баковій суміші з азотними добривами (сечовина). МК є контактним препаратом широкої дії, який викорінює практично всю фітопатогенну інфекцію та виявляє акарицидну дію. Спільне застосування МК з азотними добривами створить кисле середовище, що сприятиме прискоренню процесів розкладання рослинних залишків та обмеження розвитку та збереження зимуючих стадій шкідників і хвороб у ґрунті та на рослинних рештках, — зазначили у ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова».

Науковці наголосили, що остання обробка є викорінюючою. Для неї препарати використовують у високих концентраціях (3-5%). Тому її слід проводити по закритих бруньках і піля того, як листя повністю опаде. Інакше може утворитися опік і рослина може загинути.

Обробку рекомендують проводити дуже ретельно, щоб розчин розподілявся тонким шаром та не стікав (приблизно 1-2 л на кущ). Додатково бажано обробляти і прилеглий ґрунт у пристовбурному колі (витрачаючи 2-3 л/м2), у якому також зберігається зимуючий запас збудників хвороб і шкідників.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram