Якісне насіння є запорукою хорошого урожаю, тому фемеру важливо вберегтися від покупки неякісної підробки. Перед початком весняно-польових робіт у Держпродспоживслужбі розповіли, як відрізнити підробку від якісного сертифікованого насіння.

При купівлі насіння перш за все слід перевірити чи внесений цей сорт чи гібрид до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні. Відповідно до п. 2 ст. 38 ЗУ “Про охорону прав на сорти рослин”, в Україні заборонено поширювати ті сорти, які не внесені до Реєстру.

NB: Перевірити легальність сорту чи гібриду можна на сайті Мінагрополітики у розділі “Реєстри”.

Також слід пам’ятати, що насіння і садивний матеріал вводяться в обіг лише після їх сертифікації. Кожна партія повинна супроводжуватися сертифікатом, чинність якого можна також перевірити у вищезазначеному розділі на сайті Мінагрополітики.

На основі сертифікату, продавець зобов’язаний виписати супровідні документи:

  • “Атестат на насіння” добазове та базове насіння;
  • “Свідоцтво на насіння” сертифіковане насіння;
  • “Свідоцтво на гібридне насіння” насіння гібридів першого покоління.

Будь-яка партія насіння, що призначена для реалізації, повинна бути затарована і промаркована етикетками встановленого зразка. Етикетка повинна містити всю необхідну інформацію про партію насіння: суб’єкт, культура, сорт, категорія/генерація, номер партії та етикетки, маса, місяць та рік пакування, відомість щодо протруєння та ін. Розмір етикетки повинен становити 110х67мм.

NB: Номер партії насіння та інші відомості у сертифікаті, повинні збігатися з даними, зазначеними на етикетці. 

Для кожної категорії і генерації використовуються різні кольори етикеток. Так, біла етикетка з фіолетовою смужкою завширшки 10 мм по діагоналі з лівого нижнього кута етикетки позначає добазове насіння. Базове насіння марковане білою етикеткою, а насіння першої генерації, гібридів першого покоління блакитною. Для сертифікованого насіння другої та наступних генерацій використовують етикетку червоного кольору. Суміш насіння позначають зеленою етикеткою, а неостаточно сертифіковане насіння сірою.

Кожній партії насіння та садивного матеріалу аудитор із сертифікації (агроном-інспектор) присвоює номер з п’яти символів, за яким можна визначити область розташування насіннєвого посіву (насаджень), індивідуальний номер аудитора із сертифікації (агрона-інспектора); порядковий номер партії та рік збирання врожаю.

Наприклад, у маркуванні UA-01-001/0001-00, літери це позначення України, 01 код області, 001 номер аудитора, 0001 порядковий номер парті і 00 дві останні цифри року виробництва.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram