Через дефіцит води в ґрунті, спричинений кількарічним зменшенням опадів, сходи та проростання озимого ріпаку відбувається нерівномірно, хоча станом на початок вересня рослини мали викинути два перших листки, але це відбулось не скрізь. Більше того, на деяких посівах насіння не проростає, хоча цьому міг би допомогти дощ.
Одним з наслідків посухи є не вирівняне поле, що на практиці означає, що насіння ріпаку проростає неодночасно, і, отже, рослини відрізняються за розвитком. Іноді це може привести навіть до поганої підготовки рослин до зими — якщо ріпаку не вдасться вирости до рівня 8-12 листків і кореневої шийки товщиною 0,8-1 см, ризик його вимерзання стрімко зростає.
Через відсутність опадів рослини зазнають стресу на першому етапі розвитку. Але найважливішим є етап, коли рослина має чотири правильні листки і доволі великий корінь — на цьому етапі вона змушена перейти до фази фотосинтезу. Після цього ріпак починає розвиватись глобально та закладає основи для майбутнього врожаю.
NB: Суть цієї фази розвитку — використання надлишкової глюкози, що синтезується в процесі фотосинтезу, формування квіткових бруньок. Єдиним хімічним засобом, необхідним для цього процесу, є вода, тому її відсутність восени може бути чинником, що обмежує збір врожаю з року в рік.
Врешті коли мова йде про посіви, які зазнали посухи, особливу увагу слід приділяти проростанню бур’янів. Проблеми можуть мати ті фермери, які використовували ґрунтові гербіциди — може виникнути необхідність поліпшити внесення іншого типу гербіцидів.
Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram