Українські садівники вже готуються до нового урожаю яблук. На разі прогнози оптимістичні: і експерти, і аграрії кажуть, що, якщо не втрутяться природні катаклізми, цьогоріч можна розраховувати на хороший урожай. Поки ж ринок і садівники готуются до приймання-постачання цьогорічних плодів — підсумовуємо попередній яблучний сезон.

На українських сільськогосподарських підприємствах вирощують 30% від загальної кількості яблук. Решту 70% — вирощують домогосподарства. Останні використовують урожай яблук в основному для власних потреб, частково — для реалізації кінцевому споживачу чи на переробку. Загалом щороку в Україні вирощується близько 1,1-1,2 млн тонн яблук.

В Українському клубі аграрного бізнесу кажуть, що близько третини українських яблук йде на виробництво соку та концентрату. Для переробки використовують переважно нетоварні плоди з маленькою масою, пошкодженнями та іншими дефектами. Решту — реалізують кінцевому споживачу на внутрішньому ринку або експортують.

NB: У 2020 р. експорт українських яблук знизився у 2,8 разів, порівняно з попереднім роком. Загалом минулоріч Україна експортувала 19,5 тис. тонн яблук. Основні країни-покупці українських минулорічних яблук — це Білорусь (37% об’єму експорту), ОАЕ (9%) та Австрія (9%).

За словами аналітикині УКАБ Світлани Литвин, експортні відвантаження зменшилися через зниження обсягів виробництва яблук порівняно з рекордним 2018 роком, адже частину урожаю 2018 р. експортували вже у 2019 р. Окрім цього, експертка відзначила і зростання ціни на яблука на внутрішньому ринку, яке трохи зменшило привабливість експорту для товаровиробників.

Завдяки достатній пропозиції українських виробників, знизилися й імпортні поставки яблук. Так, минулого року на нашому ринку було 14 тис. тонн імпортованих яблук — у 1,7 разів менше, аніж у 2019 році. Основні постачальники — Польща, Туреччина та Нідерланди.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram