XAGнути агросектор: як агродрони впливають на економіку та ефективність підприємства?

Обробити 40 тис. га дронами, стати «скальпелем» у руках агронома та зекономити значну кількість пального. Як у нових умовах показують себе агродрони, чи конкуренти вони класичним обприскувачам, технологічне доповнення до них чи передвісник титанічних змін?
Чи можна дронами XAGнути економіку підприємства, щоб отримати більше, а заплатити за це – менше?

Ці та інші питання ми обговорили з Максимом Романовським, керівником відділу точного землеробства компанії «Тайтен Машинері Україна». Нагадаємо, що з лютого 2022 року «Тайтен Машинері Україна» є офіційним дилером бренду XAG в Україні.

Як компанія «Тайтен Машинері Україна» почала працювати з дронами й чому вибрала саме бренд XAG?

– Наша компанія з перших днів працює з технологіями точного землеробства, пропонуючи техніку із вбудованим обладнанням. З 2019 року за цим напрямом працює окремий відділ, який має амбітну стратегію та активно розвивається на ринку України. Працюємо з відомими брендами, що допомагають українським аграріям досягти високого рівня автоматизації. Ринок не стоїть на місці, є певні зсуви та переходи до наступного етапу розвитку, тому логічним кроком було вступити на нішу агродронів.
У світі небагато виробників агродронів. Вибираючи, ми концентрували увагу саме на людях, підтримці та відповідальності. На новому шляху завжди бувають труднощі, а тому для нас було вагомим фактором те, що виробник має представника в Україні. XAG другий рік в Україні, однак уже зайняв 60% ринку. В офіційного дистриб’ютора цього бренду вже є досвід та кваліфікована професійна команда, готова надавати підтримку як дилерам, так і кінцевим клієнтам. «Тайтен Машинері Україна» сформувала склад, наявність обладнання повна і дрони доступні до продажу вже сьогодні. З нашого боку також вирішені питання зі сервісною підтримкою, навчанням пілотів та сервісних інженерів.

– Які переваги надає використання агродронів та чи не є вони конкурентами традиційним обприскувачам?

– Ми пропонуємо популярний у країні самохідний обприскувач CASE IH Patriot. Дообладнання цього агрегата дозволяє створити машину під потреби конкретного господарства. Щодо агродрона, то я б назвав їх «скальпелем», точним інструментом у руках агронома, який без заходу в поле дає можливість працювати з елементарними ділянками. Це додатковий інструмент, що дозволяє більш ефективно працювати та значно знизити витрати. Дрон не може повністю замінити обприскувач, але стане в нагоді під час останніх фаз розвитку культури, тому що дає змогу діяти більш оперативно та ефективно. Він зручний для роботи на невеликих і важкодоступних ділянках поля з ускладненою логістикою. Технології ультрамалооб’ємного внесення розвиваються і з кожним сезоном з’являються нові можливості. Наприклад, цього року на ринку вже був запит щодо обробки приблизно 40 тисяч гектарів агродронами, що свідчить про зацікавленість аграріїв та готовність випробовувати нові технології.

– А як щодо витратних матеріалів для сільськогосподарських дронів? Чи багато їх та чи вони важкозамінні?

– Витратні матеріали такі: батарея, трубки та атомайзери. Все легко замінити у польових умовах. Двигуни мають вищий ресурс. З досвіду XAG в Україні та статистики поламок, переважна кількість інцидентів стаються через помилки операторів. Так, як і випадки отруєння операторів. Порушення правил роботи з пестицидами можуть спричинити негативні наслідки, тому за цим потрібно ретельно слідкувати. Окрему увагу хочу звернути на атомайзери – вони не забиваються, ефективно працюють та легко замінюються – це найкраще рішення.

– Дрони – це все ж таки агрегат для провайдерів послуг, чи для господарств?

– Агродрони – не лише для провайдерів послуг. Вони зручні для одноосібних господарств із розміром земельного банку 50–100 гектарів.

– Чи виникають проблеми з дозволами для польотів у нинішніх умовах?

– Відповідно до офіційного Роз’яснення Міністерства аграрної політики та продовольства з початку квітня проведення робіт агродронами можливе за умов отримання дозволів від обласних військових адміністрацій. Цей механізм уже напрацьований.

– Що ви можете порадити аграріям, які вагаються щодо придбання агродрона? Чи є попередні демонстрації цього агрегата?

– Всі, хто прагне йти в ногу з часом, не повинні боятися змін та нових технологій. Компанія «Тайтен Машинері Україна» завжди робить крок назустріч технологіям. Хочу порадити всім також не боятися робити цей крок. Завтра технології стануть повсякденням і виграє той, хто першим зробив крок назустріч. Якщо ви дивитеся у бік технологій точного землеробства та робототехніки та прагнете залишатися на аграрному ринку, вам без цього не обійтися. Ми маємо захищати свій урожай, робити це системно та якісно і використання надвисоких технологій у цьому завжди допомагає.
«Тайтен Машинері Україна» проводить демонстрації обладнання абсолютно безкоштовно для всіх охочих. Залишити заявку на демонстрацію можна за цим посиланням – з вами зв’яжеться наш представник та повідомить про дату демонстрації у вашому регіоні.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram