З 1 січня 2022 року набрали чинності положення так званого “ресурсного” Закону “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень”.

Закон вніс зміни до Податкового кодексу України, зокрема, до загальних питань адміністрування податків, податків на прибуток підприємств, доходів фізичних осіб, додану вартість, акцизного та екологічного податків, рентної плати, плати за землю, умов перебування на спрощеній системі оподаткування.

Більше про зміни у частині плати за землю згідно із Законом читайте: Нові податки для села, або що означатиме прийняття закону № 5600

Серед іншого Закон надає право контролюючому органу за рішенням суду тимчасово обмежувати керівника юридичного особи у праві виїзду. Таке обмеження тепер можна накладати, зокрема, за несплату податкового боргу впродовж 240 днів. Також Законом:

  • визначено підстави для скасування такої заборони;
  • передбачено ведення Реєстру керівників платників податків-боржників;
  • прописано процедуру прийняття судом відповідного рішення, у т. ч. передбачено право на апеляційне та касаційне оскарження такого рішення.

Контролюючі органи тепер також мають право надсилати запити у випадку виявлення фактів, що можуть свідчить про потенційне порушення. При цьому право платника податків не надавати інформацію та документи, якщо вони вже були надані контролюючому органу у минулому обмежено.

Читайте також: Власник, який здає земельну ділянку в оренду неофіційно, повинен буде сплачувати за неї МПЗ

Окрім цього контролюючі органи можуть розкривати інформацію органам місцевого самоврядування також і про фізичних осіб боржників. Тепер це не вважається поширенням персональних даних та розголошенням конфіденційної інформації.

Згідно із Законом, і контролюючий орган, і платник податків мають право записувати перевірку (вести фото-, відеофіксацію та звукозипис). Ці дані можнуть бути підставою для висновків акту перевірки.

У частині податку на прибуток вдосконалено механізм списання збитків великим його платникам. Тепер збитки враховуються до повного їх погашення, але частинами по 50% щороку. Якщо сума збитків, що залишилась, становитиме до 10% від фінрезультату, то такі збитки враховуються у повному обсязі.

У частині оподаткування ПДВ змінено строки по включенню до податкового кредиту зареєстрованих ПН до 365 календарних днів. Тимчасово, до 01.01.2026 р., запроваджується касовий метод обрахунку для постачання електроенергії.

Нагадаємо, що ЗУ “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень” ухвалили 30 листопада 2021 року.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram