З точки зору продовольчої безпеки Туніс одна з країн, які найбільше постраждають від війни в Україні. Там і раніше були проблеми з продовольством, а війна їх загострила. Вже зараз тунісцям не вистачає хліба, а вартість хлібо-булочних виробів, палива та добрив стрімко зростає. Про це йдеться у матеріалі газети Washington Post.

Спричинені війною перебої у світовій торгівлі с/г продукцією поглибили діру у державному бюджеті Тунісу. За словами директора Колумбійського глобального центру в Тунісі, така ситуатція загрожує країні банкрутством та політичною нестабільністю, зокрема, можливою революцією.

У березні середні витрати мешканців Тунісу на харчування зросли на 13%. Це найбільше зростання з 1990 року. А кошик основних товарів крупи, м’ясо та молочна продукція — подорожчав на 34%, порівняно з минулим роком.

Туніс є однією з найбільш вразливих країн. Останні п’ять років 56% загальної кількості пшениці на його ринку становив експорт з України та росії щорічно, зазначив у коментарі Washington Post аналітик ООН Джозеф Глаубер.

Хоча туніський уряд стверджує, що має достатньо пшениці, щоб утримати країну до червневого врожаю, однак місцеві фермери вже повідомляють про зростання проблем із доступністю добрив, а пекарні — про нестачу зернових. Це при тому, що останній корабель з України там пришвартувався за три дні до початку війни.

Про вплив війни в Українї на агарні ринки світу також читайте: Війна в Україні вплине на розподіл гравців на європейському ринку замороженої малини

Туніс має систему продовольчих субсидій. Проте їх збільшення підвищить потребу у зовнішній фінансовій допомозі. Ситуацію погіршує і подорожчання палива. Нинішня ціна понад $100 за барель значно перевищує бюджет у $75, який передбачений у Тунісі на цей рік.

Наразі Туніс не може залучити кошти на світових фінансових ринках. Агенція Fitch Ratings нещодавно знизила рейтинг Тунісу до рівня CCC. Це означає, що дефолт країни вперше є реальною можливістю, йдеться у матеріалі Washington Post.

Економісти стверджують, що туніський уряд веде переговори з МВФ про фінансову допомогу — йдеться про кілька мільярдів доларів. Однак отримати її країна може в обмін на серйозні економічні реформи, включно з суттєвим скороченням субсидій на хліб та паливо.

Цікаве за темою: Чи впливає війна в Україні на нідерландських виробників квітів?

Водночас нинішня влада Тунісу пам’ятає події 1983 року. Тоді, одразу після оголошення плану підвищення ціни на хліб, по всій країні почалися заворушення. У їх результаті загинуло понад 100 осіб, а влада була змушена змінити курс. Таким чином влада Тунісу зараз фактично стоїть перед вибором між глибокою економічною кризою та суспільно-політичною нестабільністю.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram