Група вчених з Бельгії та Естонії з’ясувала, що комбінація фосфіту калію та знижених доз фунгіцидів сприяє захисту картоплі від фітофторозу. Про це йдеться у статті у журналі Agriculture 2022, опублікованій на порталі MDPI.

У матеріалі зазначили, що збудник фітофторозу ооміцет Phytophthora infestans це один з найголовніших ворогів картоплярів. Він задатен досить швидко та легко пристосовуватися до змін навколишнього середовища, тому використання генетчно стійких сортів обмежене.

Основною ефективною програмою захисту картоплі від фітофторозу є застосування фунгіцидів. Проте у світі зростає занепокоєння щодо надмірного використання агрохімії, до того ж серйозною проблемою сьогодні є розвиток стійкості збудників хвороб до фунгіцидів.

Використання сполук на біологічній основі, що впливають на біологічно активні системи, є інноваційною стратегією, зазначили автори дослідження.

Науковці знайшли спосіб знизити ризик фітофтори на картоплі за допомогою синергетичних ефектів пестицидів та фосфіту калію. Під час дослідження контроль Phytophthora infestans оцінювали після обробки картоплі фосфітом калію у поєднанні з рекомендованими та зниженими дозами діючих речовин різних фунгіцидів. Захисні ефекти різних комбінацій спочатку оцінювали in vivo, а потім порівнювали з результатами перевірки теплиці.

Читайте також: Створено стійкий до фітофторозу сорт картоплі

У результаті, активні інгредієнти ціазофаміду та манкоцебу, що використовуються у рекомендованих та зменшених дозах, були менш ефективними у зниженні P. Infestans інфекції, ніж при поєднанні з фосфітом калію. У поєднанні з ним ціазофамід, мандіпропамід та манкоцеб у рекомендованих дозах були найефективнішими методами лікування у випробуваннях у теплицях.

У той же час комбінація фосфіту калію з азоксистробіном, бентіавалікарб-ізопропіл/манкоцебом та ціазофамідом у зменшених дозах виявляла сильну захисну активність.

NB: Вона зменшила кількість важких зараженнь фітофторозом приблизно до 89%.

Експерименти у теплиці також продемонстрували, що комбінація фосфіту калію та ціазофаміду в обох дозах викликала максимальне зниження тяжкості захворювання (до 90%) впродовж 35 днів після зараження.

Вчені зазначили, що отримані з дослідження дані свідчать про те, що оптимізація складу фунгіцидів з додаванням фосфіту калію може призвести до зниження рекомендованої дози. Крім того, вплив фосфіту калію на розвиток фітофторозу робить його потенційним компонентом для включення до інтегрованої системи боротьби зі шкідниками.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram