Кінець липня-початок серпня здається занадто раннім для захисту саду від захворювань. Однак деякі сорти яблунь дозрівають раніше, а захист до врожаю повинен бути запланований до його збору, з урахуванням переважаючих погодних умов, можливих захворювань та сортову сприйнятливість.

Таким чином, варто забезпечити його високу ефективність та оптимізувати баланс витрат і збитків, зокрема при зберіганні. Особливо, це актуально при дощовому літі, що характерно для західних областей цього року. З іншого боку, «жорсткий» захист у роки теплої і сухої осені це непотрібні витрати. Крім того, тривале дотримання схем (тобто використання одних і тих же препаратів) неминуче призводить до зниження ефективності. Тому варто проводити різноманітний захист, адаптований до умов саду та погоди.

NB: Наприкінці липня зав’язки починають розвиватись та стають вразливішими до механічних ушкоджень та інфекцій захворювань. Тому приблизно за місяць до запланованого часу збирання врожаю потрібно провести обробку саду.




У цей час не варто проводити спеціальні процедури проти хвороб, пов’язаних зі зберіганням, але треба здійснити обробку від яблуневої парші. До прикладу, можна використати фунгіцид Каптан, який характеризується широким спектром активності і забезпечує хороший захист від плодової гнилі, а неспецифічний механізм дії викликає дуже низький ризик резистентності. Речовину можна застосовувати майже до часу збору врожаю, але карантинний період теж має бути витриманий. Хоча якщо фрукт буде відправлений на продаж незабаром після збору врожаю, Каптан буде оптимальним варіантом.

Але для яблук, які зберігатимуться добре, цього недостатньо, потрібно застосовувати сильніший захист. У випадку гарної погоди і сортів, не дуже сприйнятливих до розпаду, достатньо Белліса, яким варто обприскати яблука за 9-7 днів до збору врожаю. У випадку ж мокрої, дощової погоди під час збору врожаю або незадовго до цього допоможе використання Світч за 6-4 днів до збирання врожаю або Луна Експіріенс за 14 днів до збору.

Для чверті сортів, які більш сприйнятливі до розпаду (наприклад, сорт Лігол), варто використовувати ще серйозніший захист. За хороших погодних умов підійдуть Світч або Луна Експіріенс у зазначені дати. Однак, якщо погода волога, знадобляться два препарати.

NB: До прикладу, спочатку можна використати Луна Експіріенс або Белліс приблизно за 14 днів до збору врожаю, а потім приблизно через 10 днів (з мінімальним 4-денним пільговим періодом) Світч.




Щоправда, для сертифікованої продукції треба добре продумати дозування, аби обсяги залишків у продукті не перевищували норми. Якщо необхідно застосували лише один препарат, то можна використовувати фунгіцид Геокс замість Світч.

Важливо, щоб дата обробки була обумовлена датою збирання врожаю. І хоча витрати на обробку не з дешевих, але вартість препаратів буде значно нижчою від збитків через втрату урожаю.  Наприклад, обприскування одним з найдорожчих із згаданих препаратів Switch коштує близько 2200 грн на га. Але навіть зниження втрат врожаю на 1% компенсує понесені витрати.

Підготувала Ірина Шевчук, з використанням матеріалів SadyOgrody.pl

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram