Забезпечення поливу всієї площі зрошувальних земель дало б змогу збільшити обсяги виробництва сільгосппродукції та ВВП країни більш ніж на 0,2%, або майже на 8,8 млрд грн.

Про це повідомила пресслужба Рахункової палати України, посилаючись на результати аудиту ефективності виконання заходів Загальнодержавної цільової програми розвитку водного господарства та екологічного оздоровлення басейну річки Дніпро на період до 2021 року.

На забезпечення розвитку меліорації земель і поліпшення екологічного стану зрошуваних та осушених угідь впродовж 2013-2020 рр. в Україні загалом з усіх джерел фінансування витратили понад 23 млрд грн. Завдяки Програмі вдалося забезпечити урожайність сільськогосподарських культур на площі 23,9 тис. га.

Водночас реконструкція інженерної інфраструктури зрошувальних систем виконана лише на 13% планової площі. Збудувати та реконструювати системи крапельного зрошення вдалося тільки на 43,1%, а поливної техніки придбали лише 12% від запланованого обсягу. Менш як на третину (27%) виконали реконструкцію інженерної інфраструктури осушувальних систем.

Аудит також встановив, що необхідна кількість дощувальних машин для обслуговування зрошувальних земель у Південному регіоні забезпечена лише 43,4%. Працює тільки 46,9% наявних насосних станцій, які зношені на 84%.

NB: У звіті наголошують, що неналежний стан меліоративних систем та відсутність належних умов їх експлуатації посилюють ризики розкрадання їх елементів, а, отже, й нанесення збитків державі. Лише за 2017-2020 рр. збитки склали 31,7 млн грн.

Крім того, зростає і кількість аварій на діючих зрошувальних мережах, що призводить до додаткових втрат води та бюджетних коштів на їх ремонт. Фактично полита площа, що обслуговується меліоративними системами, складає лише 29% зрошувальних земель.

За оцінкою науковців Інституту водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук України, у всіх регіонах України стрімко зростає дефіцит кліматичного водного балансу. Території зі значним дефіцитом природного вологозабезпечення (суха і дуже суха зони) з 1991 по 2015 роки збільшились на 7% і охоплюють в цілому понад 29,5% площі України. Існує висока ймовірність збільшення в Україні площ ріллі з недостатнім рівнем зволоження до 20,6 млн га (67%).

NB: Для забезпечення бездефіцитного річного водного балансу 60% орних земель України 18,7 млн га потребють постійного зрошення, а 15% (4,8 млн га) періодичного.

Аудитори наголошують, що неналежний розвиток меліорації земель, погане управління водними ресурсам і погіршення екологічного стану зрошуваних та осушених угідь зумовлюють зростання дефіциту сільськогосподарської продукції на внутрішньому ринку. Це, відповідно, провокує імпортозалежність, втрату позицій на зовнішніх аграрних ринках і у наслідку зниження рівня ВВП України.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram