Верховна Рада прийняла за основу проєкт Закону «Про внесення змін до законів України “Про охорону прав на сорти рослин” та “Про насіння і садивний матеріал”». 

Документ повинен сприяти найшвидшому введенню в обіг та доступу аграріїв до найновіших сортів/гібридів. Також його метою є оптимізація правового регулювання у сфері набуття прав на сорти рослин, поширення та комерціалізації сорту, лібералізації процесу обігу дослідних зразків насіння і садивного матеріалу.

Зокрема, у законопроєкті запропоновано суттєво зменшити кількість експертних та реєстраційних дій/процедур та скасувати більшість суто бюрократичних поточних документів.

NB: Документ передбачає, що заявку на сорт повинні розглянути впродовж 20 днів, а заявку на державну реєстрацію інтелектуальних прав на сорти рослин – впродовж 30 днів. У цих 30 днів також входить оформлення охоронних документів і внесення відомостей щодо сорту до державних реєстрів.

Серед пропозицій законопроєкту також:

  • визначити граничні терміни отримання експертних висновків заявниками після завершення експертних дій в експертному закладі;
  • уточнити та суттєво доповнити термінологічний ряд про охорону прав на сорти рослин, з урахуванням вимог директив ЄС та міжнародних правил з охорони прав на сорти рослин;
  • удосконалити та спростити процедуру державної реєстрації сортів гібридного типу – батьківських компонентів;
  • удосконалити вимоги та відповідальність до експертного закладу та процедури його уповноваження та ряд інших пропозицій.

У документі передбачено також впровадження нової інституції відповідно до міжнародної практики експерт сорту. Це службова особа, яка безпосередньо здійснює експертні дії щодо сорту.

В інформаційному апараті Верховної Ради зазначили, що на сьогодні процедури проходження експертизи і держреєстрації суттєво ускладнені і довготривалі. Законопроєкт ж повинен їх спростити та оптимізувати.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram