Презентація документу відбулася 24 травня під час Всеукраїнського форуму «Україна 3D. Земля».

Стратегія створена під керівництвом Міністерства аграрної політики та продовольства і Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства. Над її розробкою працювали експерти Київської школи економіки за сприяння Проєкту «Підтримка прозорого управління земельними ресурсами в Україні», що фінансується Європейським Союзом та імплементується Світовим Банком.

Прочитати документ можна тут: Біла книга «Стратегії розвитку земельних відносин»

Документ охоплює практично всі аспекти земельної реформи, починаючи від якості та доступності кадастрових даних, удосконалення роботи реєстрів, захисту екологічно вразливих територій, моніторингу земельних відносин і до запуску Державного аграрного реєстру, покращення доступу фермерів до кредитних ресурсів та підвищення спроможності громад ефективно і прозоро розпоряджатися землями. Не оминула стратегія і такої важливої теми, як комунікація з громадськістю.

За словами міністра агрополітики та продовольства Романа Лещенка, цінність цього документу полягає в тому, що, крім стратегічного бачення впровадження земельної реформи, тут запропоновані конкретні плани заходів, а також показники для відстеження їхньої ефективності.

— Щоб забезпечити бажані довготривалі наслідки земельної реформи та пом’якшити суттєві ризики у разі відкриття ринку землі, планується застосувати пакет швидких та амбітних заходів для завершення розроблення і введення в дію необхідної нормативно-правової бази, зрушити з місця інституційну реформу у сфері управління земельними ресурсами, а також створити додаткову організаційну інфраструктуру, — повідомив міністр. — Для реалізації цих заходів визначено сім стратегічних пріоритетів, які, зокрема, передбачають створення та забезпечення функціонування Державного аграрного реєстру, покращення іпотечного кредитування та доступ дрібних землевласників до кредитних ресурсів.

Важливим стратегічним пріоритетом є покращення доступності, цілісності та інтероперабельності реєстрів. На переконання міністра, публічність кадастрових даних необхідна для землевпорядкування та інвентаризації земель, просторового планування у територіальних громадах, забезпечення контролю за концентрацією земель, моніторингу земельних відносин, а також для оцінки нерухомості.

Стратегія передбачає і підвищення спроможності місцевих громад ефективно планувати та розпоряджатися землями. Адже з 2002 року громади та органи самоуправління були позбавлені цієї можливості. Тож такий крок дасть змогу покращити ефективність використання державних земель на благо місцевих громад, а також дозволить більш якісно планувати економічний та територіальний розвиток населених пунктів.

— Імплементація земельної реформи оцінюватиметься за двома критеріями, — повідомив президент Київської школи економіки Тимофій Милованов, — Перший — стан розробки законодавства і нормативно-правового забезпечення для реалізації Стратегії земельної реформи та інституційного розвитку. Другий — кількісні показники реалізації реформи. Експерти запропонували кілька десятків показників, за допомогою яких буде оцінюватися прогрес у розвитку земельних відносин — це й обсяги державної підтримки малих фермерів, і бюджетні надходження від операцій із землею, і динаміка реєстрації незареєстрованих земель, меж територій громад та екологічно вразливих територій.

Міністр Роман Лещенко відзначив, що Мінагрополітики готове й надалі виступати локомотивом процесу впровадження земельної реформи та координувати зусилля профільних міністерств, а також взаємодіяти з усіма гілками влади та стейкхолдерами для ефективної імплементації представленої стратегії.

Марія ІЛИК

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram