В Україні можуть знизити ПДВ на молокопродукти до 10%

Фасовка молока. Фото: ТОВ «Харківський молочний комбінат» ТМ «Агромол»
Редакція GrowHow.in.ua   2023-04-05
Народні депутати України зареєстрували три ключові законопроєкти “молочної” реформи. Вони передбачають зниження цін на молочні продукти та створюють нові механізми для розвитку галузі. Про це GrowHow повідомила пресслужба Мінагрополітики.

Як зазначили в Міністерстві, розробка цих документів базувалася на багаторічному та успішному досвіді країн ЄС та США. Один із документів (№9161) має на меті знизити ставку ПДВ на молоко та молочні продукти до 10%.

Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський пояснив, що завдяки цьому ціна буде доступнішою на всю молочну лінійку. Це стосується як українських, так й імпортних молочних продуктів.

— Важливість цього законопроєкту також полягає і в зменшенні тіньового виробництва та продажу молочних продуктів, яке становить значну частину від продажів. Виробники молочних продуктів, які не сплачують податки, з прийняттям цього закону втратять частину свого прибутку. У балансі ж легальних виробників нічого не зміниться, оскільки зниження ціни компенсується зниженням суми ПДВ. Цей досвід дуже розповсюджений в країнах ЄС, які останнім часом знизили ставку ПДВ до 0% на всі харчові продукти та сировину для них, — зазначив Микола Сольський.

Інші два законопроєкти (№9163 та №9162) запозичені з американської моделі “commodity checkoff program”. Вона полягає у тому, що учасники ринку мають відраховувати 0,5% від вартості реалізації молочної продукції з переробних підприємств та з імпорту. Ці кошти перераховуватимуть до організації, яка об’єднує більшість, якщо не всіх легальних виробників та переробників молока.

Завдяки цим грошам представники галузі зможуть самостійно займатися просуванням молочної продукції, розвитком інновацій, боротьбою з фальсифікаціями, встановленням та розробкою нових стандартів. Міністр зазначив, що фактично це і є справжнє саморегулювання.

Однак українська модель дещо відрізнятиметься від американської: збором коштів займатиметься об’єднана міжгалузева організація виробників та переробників молока, а не податкова. Таким чином, ця модель буде навіть більш ліберальною, ніж в США.

— Наш план такий: галузь самостійно розподіляє гроші на свої потреби, а Мінагрополітики має можливість для перевірки, чи кошти спрямовуються за призначенням за ініціативою членів такої організації. Аби цей механізм запрацював, був розроблений ще один законопроєкт — «Про об’єднання сільськогосподарських товаровиробників». У ньому прописані процедури створення відповідних організацій виробників та надання їм статусу репрезентативних, тобто таких що дійсно представляють більшу частину галузі, — відзначив міністр агрополітики.

Він наголосив, що цей механізм запрацює лише тоді, коли самі гравці ринку через свої репрезентативні організації виробників та переробників молока приймуть рішення про створення міжгалузевого об’єднання.

Читайте також: Фермери епохи неоліту вже переробляли молоко корів, кіз і овець — археологи знайшли підтвердження

За словами Сольського, Мінагрополітики підтримує всі три законопроєкти, адже вони повинні створити базу для розвитку молочної галузі. Він додав, що при розробці цих документів враховували побажання як виробників, так і переробників, із якими попередньо були проведені обговорення.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram