У Верховній Раді зареєстрували проєкт Закону №6539 “Про домогосподарство (домоекономіку)”. Він пропонує здійснювати підприємницьку (економічну) діяльність домогосподарством без реєстрації ФОП. Про це повідомив Дт-Кт.

Закон містить 10 статей та перехідні положення. Основна його мета створити правовий механізм функціювання домоекономік. Для цього домогосподарствам пропонують здійснювати підприємницьку (економічну) діяльність без реєстрації ФОП за умов якщо:

  • вони подаватимуть річну податкову декларацію домогосподарства;
  • підприємницьку діяльність вестимуть лише члени домогосподарства;
  • річний дохід від економічної діяльності домогосподарства не перевищуватиме 8 млн грн.

Закон визначає також перелік видів діяльності, дозволених без реєстрації ФОП. Зокрема, до них входять юридичні консультації; роздрібна торгівля продовольчими та непродовольчими товарами з лотків і на ринках; послуги з перевезення пасажирів автомобільним транспортом; послуги з перевезення вантажу. Окрім цього хочуть дозволити таким чином надавати ряд побутових послуг, наприклад, домашньої прислуги, репетиторства, прибирання, ремонту побутових речей тощо.

NB: Домогосподарства без реєстрації ФОП можуть виконувати й інші види робіт, крім тих, що підлягають ліцензуванню та відносяться до незалежної професійної діяльності відповідно до закону.

У пояснювальній записці до законопроєкту вказано, що його метою є закріплення в українському законодавстві суб’єктності за домогосподарством з одночасним забезпеченням податковими та економічними пільгами. Автори вважають, що активізує економічну діяльність населення та збільшить доходи громадян.

Домогосподарством у проєкті вважають особу або сукупність осіб, які спільно проживають в одному житловому приміщенні або його частині, забезпечують себе всім необхідним для життєдіяльності, ведуть спільне господарство, повністю або частково об’єднують та витрачають кошти. Ці особи можуть перебувати в родинних стосунках або стосунках свояцтва, не перебувати у будь-яких із цих стосунків, або перебувати і в тих, і в інших стосунках.

NB: Кількість членів домогосподарства не обмежується. Проте одна фізична особа впродовж звітного фінансового року може входити виключно до одного домогосподарства.

Законопроєкт визначає і принципи формування доходної та витратної частини домогосподарств. Окрім витрат на ведення економічної діяльності, до витратної частини належать і витрати на утримання кожного члена домоекономіки у розмірі не менше соціального прожиткового мінімуму.

Читайте також: Цьогоріч збільшення податків не планується, але через інфляцію можливі деякі корективи — Гетьманцев

Водночас законопроєкт визначає поняття “соціального трансферту”. Для його отримання домогосподарство має скласти річну податкову декларацію. Обов’язковість декларування не стосується осіб, що отримують пенсійні виплати та стипендії. Облік доходів у домогосподарстві здійснюватиметься у спрощеному вигляді. Облік витрат повинен вести уповноважений представник домогосподарства загальним підсумком за звітній фінансовий рік.

Детальніше із нормами пропонованого проєкту Закону можна ознайомитись на сайті Верховної Ради.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram