В Україні можуть заборонити обприскувати поля дронами

Редакція GrowHow.in.ua   2023-03-13
Мінагрополітики презентувало комітету Верховної Ради з питань аграрної та земельної політики проєкт Закону про державне регулювання сфери захисту рослин (реєстр.№ 8340 від 09.01.2023 р.). Як повідомила GrowHow пресслужба міністерства, документ спрямований на те, щоб консолідувати розпорошене законодавство в один закон.

Також серед цілей законопроєкту: надати сфері захисту рослин сучасного європейського регулювання; по максимуму її цифровізувати та дерегулювати й розв’язати проблеми з обігом засобів захисту рослин.

Серед іншого документ також удосконалює захист території нашої держави від шкідливих організмів. Крім того, його норми встановлюють додатковий захист для бджіл.

У напрямі демонополізації та дерегуляції передбачено нові механізми на:

  • видачу паспортів рослини;
  • здійснення техогляду обладнання для застосування ЗЗР;
  • навчання щодо поводження з ЗЗР;
  • здійснення лабораторних досліджень;
  • маркування дерев’яного пакувального матеріалу.

Норми проєкту скасовують також карантинний сертифікат. Натомість за прикладом ЄС запроваджують паспорт рослини для простежуваності при її переміщенні територією України. Передбачено й створення інформаційно телекомунікаційної системи для обробки та автоматизованого обміну даними щодо державного контролю.

— Система державного контролю буде комплексною (по всьому ланцюгу обігу рослин, насіння і ЗЗР); прозорою (всі оператори ринку зареєстровані й підконтрольні); з ризикоорієнтованим підходом (ефективна, без надлишкових перевірок бізнесу), — зазначили у Мінагрополітики.

Законопроєкт також пропонує змінити підходи до контролю на кордоні при імпорті рослин, насіння та ЗЗР, аби його осучаснити, посилити та зробити відповідним до правил ЄС.

У сегментів обігу засобів захист рослин документ запроваджує обов’язковий облік та звітність щодо обігу й застосування ЗЗР. Буде створено електронну систему завчасного сповіщення про застосування ЗЗР. Крім того, законопроєкт створює можливість виявити та відреагувати на фальсифіковані ЗЗР на будь-якому етапі їх обігу.

До обладнання для застосування ЗЗР, що понад п’ять років, як введене в експлуатацію, буде застосовуватися обов’язковий техогляд. Також проєкт закону вводить заборону на авіаційний метод внесення ЗЗР, крім окремих чітко визначених випадків та обов’язкового отримання дозволу на це.

Аби не пропустити найцікавішого, підписуйтесь на наш канал-Telegram